شنبه 21 تیر 1399

آستان قدس رضوی برای ارتقای کیفی نان "نشان طیب" معرفی کرد

مشهد- ایرنا- آستان قدس رضوی با تعریف استانداردی با عنوان "نشان طیب" برای نان از طریق برگزاری نخستین جشنواره "نان طیب" در پی ارتقای کیفیت نان و اصلاح زنجیره تولید این محصول است.

صنعت و معدن | ایرنا | 8 ماه پیش |11/7/2019 10:35:45 PM 2201 بازدید

آستان قدس رضوی برای ارتقای کیفی نان "نشان طیب" معرفی کرد

مدیرعامل موسسه کیفیت رضوی وابسته به سازمان اقتصادی رضوی روز پنجشنبه در نشست با خبرنگاران گفت: این موسسه با هدف ارتقای کیفیت سبک زندگی بر اساس معیارهای اسلام ناب محمدی در اردیبهشت ماه سال گذشته راه‌اندازی شد.

حسین زمانی افزود: این موسسه تحقق هدف یاد شده را از طریق طراحی الگوهای ارزیابی کیفیت و رتبه بندی بر اساس مبانی اسلام و تجاری‌سازی نشان "طیب" به‌ عنوان برترین نشان کیفیت پیگیری می‌کند.

وی اظهار داشت: سلامت، حلیت، اصالت، آراستگی و  برکت پنج معیار اصلی نشان طیب است که با الگوگیری از "برند حلال" کشور مالزی طراحی شد اما سطح استاندارد آن بالاتر از برند حلال است.

وی گفت: برای پیشبرد اهداف این موسسه تاکنون ۱۰ پروژه تحقیقاتی با هدف معرفی نشان طیب برای محصولات انجام گرفته و استاندارد طیب برای محصولاتی از جمله نان، خرما، زعفران، پسته، کتاب کودک و انیمیشن تعریف شده است.

زمانی افزود: پیشتر طرح "نشان طیب برای نان" در پژوهشکده صنایع غذایی دنبال می‌شد اما آستان قدس رضوی این طرح را پذیرفت و آن را در قالب راه‌اندازی موسسه کیفیت رضوی دنبال کرد و اکنون هدف این موسسه بین‌المللی کردن نشان طیب است.

وی اظهار داشت: طرح نشان طیب برای نان، کل زنجیره تولید این محصول از کشت تا تولید آن در نانوایی را شامل می‌شود و این طرح مورد پذیرش کارگروه استانی گندم، آرد و نان خراسان رضوی قرار گرفته است.

وی گفت: طی تفاهم نامه‌ای که با استانداری خراسان رضوی منعقد شد، موسسه کیفیت رضوی معین ارتقای کیفیت نان در استان شد و در پی آن، این موضوع در ابعاد مختلف از طریق وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، معاونت غذا و دارو در حال پیگیری است تا بتوان بدون افزایش قیمت تمام شده نان، کیفیت آن را ارتقا داد.

زمانی افزود: تا پایان سال همه نانوایی‌های مشهد و در گام بعدی نانوایی‌های مراکز استان‌های قم، کرمان، اصفهان، تبریز و مازندران زیرپوشش این طرح قرار می‌گیرند.

وی در خصوص استاندارد سبوس گیری آرد نیز اظهار داشت: براساس استاندارد ملی حداکثر درصد سبوس گیری آرد برای نان سنگک ۱۲ درصد است اما این میزان در کشور رعایت نمی‌شود و تا ۱۸ درصد سبوس گیری انجام می‌گیرد.

وی گفت: این موسسه در تلاش است با جلب همیاری نخبگان و کارشناسان بتواند استانداردهای تولید نان را در کشور اصلاح کند، در این راستا ایده آل سبوس گیری از آرد باید کمتر از سه درصد باشد.

زمانی با بیان اینکه به طور متوسط ۳۰ درصد ضایعات در زنجیره تولید نان در کشور وجود دارد، افزود: در صورتی که استاندارد "طیب" در تولید نان رعایت شود، دستکم ۲۵ درصد از این ضایعات قابل استحصال است.

وی اظهار داشت: جشنواره "نان طیب" به منظور آموزش و فرهنگ سازی در جهت ارتقای کیفیت نان توسط این موسسه با حضور فعالان حوزه نان ۱۹ آبان ماه جاری در مشهد برگزار می‌شود.

وی گفت: تاکنون ۲۸۰ نانوایی برای حضور در این جشنواره اعلام آمادگی کرده‌اند که از این تعداد ۱۰۰ نانوایی در مشهد و باقی آنها از استان‌های دیگر کشور هستند.

زمانی افزود: هدف کلی از برگزاری جشنواره نان طیب، هدایت نانوایی‌ها به سوی تولید نان با کیفیت مطلوب  است تا بتوان تا پایان سال کل نانوایی‌های مشهد را رتبه‌بندی کرد، کارخانه‌های آرد را رصد نمود و با ورود به سیلوها، بر نحوه ذخیره‌سازی گندم نظارت داشت.

وی اظهار داشت: به زودی سندی از مدل اجرایی و تعالی سازمانی طیب توسط موسسه کیفیت رضوی رونمایی می‌شود.

وی گفت: طی مذاکراتی که با سازمان ملی استاندارد انجام گرفته است، در تلاش هستیم دولت نشان "طیب" را در قالب یکی از استانداردهای ملی به ثبت برساند.

زمانی افزود: با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری پروژه‌ای با عنوان "پروژه ملی طراحی و استقرار نشان طیب" تعریف شده است که یکی از مهترین اهداف آن بردن این مبحث به دانشگاه و برگزاری نشست‌های تخصصی و نخبگانی در این زمینه است.

سازمان اقتصادی رضوی در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شده است.این سازمان از واحدهای زیرمجموعه آستان قدس رضوی است که با هدف تأمین منابع مالی مطمئن و پایدار جهت انجام مسؤلیت های اجتماعی و فرهنگی آستان قدس رضوی ایجاد گردیده و در حوزه‌های مختلف کسب و کار از جمله صنایع داروسازی، غذایی، نساجی و فرش، عمرانی و ساختمانی، کشاورزی و دامپروری، نفت و گاز، فن‌آوری اطلاعات، مالی، اقتصادی و سرمایه گذاری، فعالیت می‌کند.

مجموعه این فعالیت‌ها در قالب بیش از ۷۰ شرکت و مؤسسه تحت مدیریت سازمان اقتصادی رضوی می‌باشند و بیش از ۱۲ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این شرکت‌ها  ها و مؤسسات تابعه اشتغال دارند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان