شنبه 17 خرداد 1399

نقش‌آفرینی زنان در میدان صادرات

تهران- ایرنا - بیست و نهمین روز مهر ماه با عنوان «روز ملی صادرات» نامگذاری شده است. در این پیوند نمی‌توان از نقش زنان در توسعه صادرات کشور چشم پوشید؛ صادراتی که اگرچه ممکن است ارزش و حجم آن چندان چشمگیر نباشد، اما ورود زنان به این حوزه در شرایطی که نابرابری‌های جنسیتی در جامعه هنوز مرتفع نشده، جای توجه دارد.

بازار | ایرنا | 7 ماه پیش |10/21/2019 4:24:08 PM 966 بازدید

نقش‌آفرینی زنان در میدان صادرات

انجمن زنان کارآفرین یکی از محل‌هایی است که فرصت گرد هم آمدن زنان کارآفرین را فراهم کرده است، زنانی که در میانشان می‌توان صادرکنندگانی موفق را نیز جستجو کرد.

«فخرالسادات محتشمی‌پور» عضو موسس این انجمن به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: انجمن زنان کارآفرین از سال ۱۳۸۳ به همت تعدادی از زنان کارآفرین شکل گرفت؛ گروه مخاطبان این انجمن زنان کارآفرین و از آن مهم‌تر، دختران فارغ التحصیل دانشگاه‌ها هستند تا بتوانند در حوزه‌های مورد علاقه‌شان کسب و کار ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه اعضای انجمن در حوزه‌های مختلفی فعالیت دارند، افزود: زنان در حوزه‌هایی از جمله حوزه صنعت، معدن و تجارت فعال هستند، چرا که کارآفرینی حد و مرز نمی‌شناسد. این افراد کالاها و خدمات خود را نیز صادر می‌کنند.

محتشمی‌پور ادامه داد: البته که فضای تحریم روی صادرات این افراد اثرگذار بوده و چالش‌هایی برایشان ایجاد کرده است، اما در عین حال زنان به خصوص در بخش‌های صنایع دستی محصولاتی که مواد اولیه آن در داخل وجود دارد، گاهی اوقات از تحریم به عنوان فرصت یاد می‌کنند.

وی وظیفه انجمن را ایجاد شبکه ارتباطی زنان کارآفرین و نیز ایجاد ارتباط میان زنان کارآفرین با دولت دانست و گفت: با وزارت صنعت تفاهم نامه‌هایی داریم و سعی می‌کنیم صدای این افراد را در حد توان به گوش مسئولان برسانیم.

پر کردن جای خالی صادرات نفت با صادرات غیرنفتی

«ویدا دیلمی» یکی از اعضای انجمن زنان کارآفرین است که در شرکت شیمی پخش پیکان فعالیت دارد. او درباره فعالیت‌هایش به ایرنا گفت: این شرکت در برهه حساس کنونی که کشور با تحریم‌های نا عادلانه آمریکا دست و پنجه نرم می‌کند، تمامی تلاش خود را برای دور زدن تحریم‌ها و تامین مواد اولیه کارخانجات ایران بکار گرفته است.

وی فعالیت‌های شرکت را در زمینه تامین کننده مواد اولیه حساس و استراتژیک برای مصرف در صنایع دارویی، آزمایشگاهی، نظامی، غذایی، آرایشی، بهداشتی و ... مطرح کرد.

دیلمی با اشاره به اهمیت صادرات برای رونق اقتصادی، خاطرنشان کرد:  نسبت حجم و ارزش صادرات به واردات بیانگر قدرت اقتصادی کشورها است. صادرات فارغ از مسائل و منافع اقتصادی، باعث وابستگی کشورها به یکدیگر و به طبع آن باعث ایجاد روابط دوستانه بین ملت‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: با تحمیل تحریم‌های سیاسی و اقتصادی، صادرات نفتی کشور بسیار محدود شده و صادرات غیر نفتی باید جای خالی آن را پر کند. این مساله نه تنها به اقتصاد کشور کمک می‌کند بلکه ارز و یا حتی در برخی مواقع کالای وارداتی مورد نیاز کشور را هم تا حد زیادی تامین می‌کند.

این عضو انجمن زنان کارآفرین معتقد است با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران، بسیاری از کشورها می‌توانند مشتری‌های بالقوه کشورمان باشند که از جمله می‌توان به ارمنستان، آذربایجان، ترکمنستان، ازبکستان، افغانستان و ... اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به صادرات خدمات و ترانزیت کالا اظهار کرد: این موضوع باعث ایجاد اشتغال و ایجاد درآمد ارزی می‌شود. صادرات باعث پیشرفت و قدرتمند شدن ناوگان حمل و نقل کشور می‌شود و قدرتمند بودن ناوگان حمل و نقل می‌تواند عدم وابستگی به کشورهای دیگر را در پی داشته باشد.

دیلمی ادامه داد: این موضوع در زمان تحریم برای ما ثابت شد، چرا که بعد از شروع تحریم‌ها علیه کشورمان همه شرکت‌های کشتیرانی چند ملیتی بزرگ و همچنین شرکت‌های متوسط و کوچک خودبزرگ بین خارجی دفاتر خود را در ایران بستند و حمل‌های خود را به مقصد ایران متوقف کردند.

وی افزود: آن‌ها حتی کانتینرهای خالی خود را در بندر جنوبی ایران خالی به بنادر دیگر ارسال کردند و تصور می‌کردند که ایران توان حمل کالاهای وارداتی و صادرات خود را نخواهد داشت، اما با درایت و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مشکل خاصی بوجود نیامد و این شرکت تمام بار حمل دریایی کشور را به دوش کشید.

به گفته این فعال اقتصادی، امروز شرکت کشتیرانی یکی از موفقترین و قدرتمندترین شرکت‌های کشتیرانی در حد جهانی است.

وی با اشاره به چالش‌های درونی در حوزه صادرات گفت: چالش بیرونی یعنی چالش خارج از خانه، یعنی رقابت با کشورهای صادر کننده دیگر که سال‌ها در این زمینه سابقه دارند و از لحاظ قیمت و همچنین دسترسی به مشتریان در تمام نقاط دنیا بر ما ارجحیت دارند.

دیملی معتقد است تحریم بازار کشور را محدود به کشورهای همسایه یا آسیای شرقی می‌کند و حتی هزینه‌های تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی درباره مشکلات درونی بیان کرد: قوانین مالیاتی، منابع مالی، نظام تامین اجتماعی، گمرک، بانک، سیاست‌های بانک مرکزی، نوسانات ارز و بخشنامه‌های لحظه‌ای از جمله چالش‌های درونی هستند که تعامل مسئولان و انجمن زنان کار آفرین می‌تواند تسهیل‌گر این امور باشد.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: فراموش نکنیم ما یک زنجیره هستیم و نمی‌توانیم قوانین را برای یکی آسان بنویسیم و برای دیگری سخت، چرا که مشکلات ما در هر بخشی بر روی بخش دیگر تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه تولید کننده به وارد کننده نیاز دارد و صادر کننده به تولید کننده، ادامه داد: گاهی با کمبود تولید محصول صادراتی رو به رو هستیم، ما مشتری داریم ولی تولید کننده به دلیل مشکلات تامین مواد اولیه باعث از دست دادن فرصت برای صادرکننده و حتی گاهی باعث ایجاد بی‌اعتمادی می‌شود. گاهی قوانین جدید گمرکی برای وارد کننده مشکل ایجاد نموده و این موضوع بازار صادراتی را نیز تحت شعاع قرار می‌دهد.

دیلمی در پایان عنوان کرد: امید است که قانون‌گذاران با فعالان اقتصادی مهربانتر و در تدوین قوانین دستگیر و حامی فعالان اقتصادی باشند.

افت قیمت دلار توان رقابتی ما را گرفت

«بهاره عاملی» عضو دیگر انجمن زنان کارآفرین است که در حوزه تولید مواد اولیه فولادی فعالیت می‌کند. وی با اشاره به صادرات محور بودن تولیداتشان به ایرنا گفت: کارخانه‌ای که در آن مشغول به کار هستم هر سال حدود ۴۰ یا ۵۰ تن صادرات دارد.

عاملی با اشاره به مشکلاتی که برای صادرات با آن رو به رو هستند، افزود: بخشنامه‌های بازگشت ارز بسیار دیر اعلام و اجرای آن عطف به ماسبق شد. این دیرکرد باعث تحمیل جریمه‌های سنگین مالیاتی به شرکت شد. از سوی دیگر ظاهرا سامانه سنا به رانتی برای صراف‌ها تبدیل شده تا حواله‌ها را به هر قیمتی که می‌خواهند قیمت‌گذاری کنند.

وی با اشاره به افزایش ناگهانی قیمت دلار در سال گذشته ادامه داد: پس از افت قیمت دلار، ما توان رقابتی خود را از دست دادیم؛ هنوز مواد اولیه در داخل کشور با قیمت بسیار بالایی به ما فروخته می‌شود در حالیکه محصول نهایی را با قیمت دلار کنونی صادر می‌کنیم و این مساله منجر به خسارت شده است.

این عضو انجمن زنان کارآفرین همچنین بازگشت پول از کشورهای دیگر و بلوکه شدن ارزش افزوده واحدهای صادراتی را از جمله مشکلات صادراتی مطرح کرد.

صادرات تجهیزات بیمارستانی به عراق،‌ هند و رومانی

«پریناز محمدی» عضو دیگر انجمن زنان کارآفرین که در حوزه تجهیزات پزشکی و تولید تجهیزات استیل چهارگانه بیمارستانی و تخت‌های اتاق عمل فعال است، به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: در حال حاضر به عراق تخت‌های اتاق عمل و تجهیزات استیل صادر می‌کنیم که رضایت آنان از محصولات باعث شده مجدد به ما سفارش دهند.

وی با بیان اینکه حدود دو سال از آغاز فعالیت‌های شرکت می‌گذرد، افزود: در این مدت محدود توانستیم خودمان و محصولمان را به برخی کشورها بشناسانیم و به کشورهایی همچون رومانی و هندوستان نیز تجهیزات استیل صادر کرده‌ایم.

محمدی ادامه داد: اگرچه هنوز ارزش صادراتی ما بسیار پایین بوده و با رقم هدفگذاری شده فاصله داریم، اما شروع مناسبی بوده و به لیبی نیز در حد چند ترالی بیمارستانی صادرات داشته‌ایم.

این فعال اقتصادی درباره مشکل صادراتی خود عنوان کرد: ما همواره با موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات دست و پنجه نرم می‌کنیم با این حال تاکنون تمام ارز صادراتی خود را دریافت کرده‌ایم.

وی مشکل دیگر را بالا بودن مبلغ مواد اولیه داخلی عنوان کرد و گفت: خواه ناخواه تولید استیل هزینه بالایی در کشور دارد که باعث می شود نتوانیم با کشوری مانند چین که استیل‌هایی با قیمت پایین تولید می‌کند، رقابت کنیم و این موضوع رقابت‌پذیری محصولات را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان