سه شنبه 6 اسفند 1398

شبی به یاد ابراهیم مرادی فیلمساز پیشگام

رشت-ایرنا- موسسه فرهنگی هنری گیل تی تی انزلی در اولین روز شهریور طی آیینی با عنوان  شب ابراهیم مرادی یاد این فیلمساز پیشگام اهل انزلی را گرامی می دارد.

انرژی | ایرنا | 6 ماه پیش |8/18/2019 1:17:05 AM 1304 بازدید

شبی به یاد ابراهیم مرادی فیلمساز پیشگام

ابراهیم مرادی سال 1278هجری خورشیدی در بندر انزلی متولد شد. او در ۱۲ سالگی به جنبش جنگل به رهبری میرزا کوچک خان جنگلی پیوسته بود و در جمهوری انقلابی گیلان نیز نقش داشت.  وی در مدرسه رشدیه انزلی به آموزش گریگور یقیکیان و سالن سینما تئاتر شخصی مرحوم عمید همایون، در انزلی با هنر تئاتر آشنا شد. ابراهیم مرادی پس از شکست جنگلی‌ها برای بار نخست به شوروی گریخت و در جریان اقامت اجباری‌اش در مسکو جذب حرفهٔ عکاسی شد.  مرادی پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۰۹ کار فیلم‌برداری برای ساخت فیلم بلندی که بعدها «انتقام برادر» یا «روح و جسم» نام گرفت را در انزلی آغاز کرد. این فیلم نهایتاً به شکلی ناقص در همان سال در سالن ارامنهٔ شهر رشت به مدت ۵۵ دقیقه به نمایش درآمد.

در کارنامه فعالیت سینمایی این هنرمند فیلمهای "انتقام برادر" سال  ۱۳۱۰ (بعنوان نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار) ،حاجی آقا آکتور سینما ۱۳۱۲ (دستیار فیلمبردار) ،  بلهوس ۱۳۱۳ (نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار)، کمرشکن ۱۳۳۰ (نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار)، پیوند زندگی ۱۳۳۲ (نویسنده، کارگردان، تهیه کننده، فیلمبردار)، گوهر لکه‌دار ۱۳۳۸ (نویسنده، کارگردان) دیده می شود.

آخرین فیلم ساخته ابراهیم مرادی به نام "لاله دریایی" با استفاده از بازیگران انزلیچی ساخته شد و فقط خانم آنوش حاتمیان از تهران آمده بود  .تنها بازمانده و بازیگر فیلم لاله دریایی آقای فریدون امین طینت در آیین شبی با ابراهیم مرادی تجلیل خواهد شد.

وی تا آخرین سال‌های عمرش از تلاش برای فیلم‌سازی و تربیت جوانان دست بر نداشت و حتی در ۱۳۳۸ وقتی که شصت ساله بود براساس فیلم‌نامه‌ای نوشتهٔ خودش، فیلم «گوهر لکه‌دار» را کارگردانی کرد. فیلمهای مرادی اغلب در گیلان و خصوصا بندرانزلی فیلمبرداری شده است. او همواره علاقه خاصی به زادگاهش انزلی داشت و پس از کناره‌گیری از سینما در سال ۱۳۵۱ مدرسه کودک پاد را با هدف کشف کودکان استثنایی و نابغه تاسیس نمود و پنج سال بعد در سن ۷۰ سالگی در سال ۱۳۵۶ درگذشت.

مرادی مخترعی  خوش فکر هم بود. او علاوه بر این که دوربین فیلم‌برداری‌اش را خود ساخته بود، ادواتی چون «دستگاه زیرنویس گذاری برای فیلم» و «دستگاه صداگذاری فیلم» را نیز در ایران ساخت.

او نشان عالی مدرسه معروف اکول یونیورسال پاریس را کسب کرد.

مرادی  در مصاحبه ای در روزنامه اطلاعات 29 خرداد 1352 شماره 14129 گفته:

در سال 1308 استودیوی جهان نما را در بندرپهلوی تأسیس کردم، پس از گذشت چند ماه اولین فیلم ایران را به نام انتقام برادر با شرکت عبدالحسین لجستی، رضا شهابی، احمد مرادی، کاظم پور، حسن فصیحی و ژاسمین که در حقیقت اولین هنرپیشه های ایرانی بودند تهیه کردم.سرمایه برای کارهای فنی وجود نداشت و هیچکس حاضر نبود سرمایه خود را به خطر اندازد و ما با توجه به نظر مردم که به اینگونه کارها که مخالف سنت بود از کسی انتظار نداشتیم. برق شهر بسیار ضعیف بود و ما فقط با لامپ چراغ توری که با بنزین روشن می شد و نور ثابتی داشت فیلم را چاپ می کردیم. تهران آب لوله کشی نداشت و ما ناچار بودیم بعد از ظهور و ثبوت فیلمها را توی حوض بزرگی شستشو دهیم. اوایل فیلمهای ما زخمی می شدند و ما دلیلش را نمی فهمیدیم. بعداً متوجه شدیم که ماهی های حوض ژلاتین فیلمهای ما را می مکند و می خورند.

وسایل ارتباطی کامل وجود نداشت. ما بایستی نگاتیو فیلم را از اروپا بوسیله کشتی به خرمشهر وارد کنیم. با جاده های خاکی و سرویس های نامرتب و معطلی در گمرکها و انبارها غالباً یک سال و نیم و یا بیشتر طول می کشید تا فیلم به دستمان برسد و در این مدت نگاتیو فاسد می شد و قابل استفاده نبود. ما ناچار بودیم از فیلم پوزتیو استفاده کنیم و چون فیلمهای پوزیتو برای فیلمبرداری کم حس و ضعیف بود ناچار به طریقه شیمیایی ابداعی خودمان آن را تقویت می کردیم. تمام فیلم بوالهوس با فیلم پوزتیو گرفته شده بود. در تمام تهران حتی یک دستگاه تراش فلزات وجود نداشت، یک دستگاه جوشکاری نداشتیم  و مجبور بودیم از حلبی سازان و آفتابه سازها و تله موش سازها استفاده کنیم. ابزار کار کامل نداشتیم و دستگاههای خودمان را با ابزارهای کهنه و فرسوده یا لوازمی که مربوط به اتومبیل و ساعت بود، جور می کردیم و می ساختیم.

شب ابراهیم مرادی   اول شهریور ساعت 18 در سالن مجتمع فرهنگی انزلی واقع در غازیان،خیابان معلم برگزار می شود. حامی مالی این برنامه رستوران موبی دیک است.

موسسه فرهنگی هنری گیل تی تی انزلی دو ماه است که شروع به فعالیت کرده و این سومین برنامه فرهنگی این گروه است.

6030

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان