یکشنبه 3 شهریور 1398

بیشترین میزان سرانه مصرف آرد استان تهران مختص به دماوند است

تهران – ایرنا - معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور گفت: بیشترین میزان سرانه مصرف آرد استان تهران مختص به شهرستان دماوند است که میتوان عامل این مهم را افزایش تعداد خبازی ها نسبت به جمعیت منطقه دانست.

بازار | ایرنا | 11 روز پیش |8/13/2019 9:32:45 PM 290 بازدید

بیشترین میزان سرانه مصرف آرد استان تهران مختص به دماوند است

به گزارش ایرنا، عباس ارشدی روز سه شنبه در جلسه کارگروه تنظیم بازار مشترک با کارگروه آرد و نان شهرستان دماوند که در فرمانداری برگزار شد اظهار داشت: شهرستان دماوند با داشتن جمعیتی بالغ بر ۱۲۵ هزار نفر، نزدیک به ۱۲۶واحد خبازی یارانه بگیر دارد که ۱۲۰۰ تن آرد به این نانوایی ها اختصاص می یابد که با توجه به تخصیص ۴۳۰ تن آرد به خبازی های آزاد پز، سرانه مصرفی شهرستان دماوند نسبت به دیگر شهرستان های استان تهران بیشتر است.

وی با بیان اینکه میانگین سرانه مصرف آرد در استان تهران مطابق میانگین مصرف کشور حدود هفت کیلوگرم است، گفت: هم اکنون سرانه مصرف آرد در دماوند به صورت ماهانه برای هر فرد ۱۲ کیلوگرم بوده که البته ۷۶ تن آرد خام اختصاصی به روستاها در این آمار محاسبه نشده که یکی از علل افزایش سرانه مصرف در شهرستان افزایش تعداد خبازی ها نسبت به میزان جمعیت شهرستان است.

این مقام مسئول با بیان اینکه لازم است تیم بازرسی جهت بررسی نوع توزیع و مقدار آرد در بین خبازی های شهرستان تشکیل شود،تصریح کرد: تامین و توزیع آرد در کشور بر اساس سرانه جمعیتی هر منطقه صورت می گیرد و علت محدود بودن میزان توزیع این کالا به دلیل تخصیص یارانه از سوی دولت است تا از حیف و میل شدن و توزیع خارج از شرایط و ضوابط آن جلوگیری شود.

معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور گفت: هم اکنون هیچ مشکلی در تامین و توزیع گندم و آرد در کشور وجود ندارد و شهرستان دماوند نیز شرایط خوبی در این بخش دارد به گونه‌ای که میزان سرانه مصرفی آن نسبت به شهرستان های دیگر استان بالاتر است.

ارشدی در جواب سوال ایرنا مبنی بر علت افزایش میزان دورریز نان نیز گفت: یکی از مشکلاتی که در بخش گندم، آرد و نان وجود دارد عدم افزایش قیمت در فرآیند تهیه نان از سال ۹۳ تاکنون است.

وی ادامه داد: هم اکنون از مرحله آسیابانی گندم به آرد در کارخانه ها تا نرخ حمل آرد، نرخ نانوایی ها و نرخ نان از سال ۹۳ تاکنون تغییری نداشته و این درحالی است که شاهد افزایش حامل های انرژی، دستمزد نیروی انسانی و تورم هستیم و همین امر می تواند کیفیت نان را کاهش دهد.

ارشدی گفت: طی جلساتی که در شورای عالی اقتصاد و تنظیم بازار کشور صورت گرفته، این مهم در حال رسیدگی است تا قیمت واقعی نان معین و ابلاغ شود که این مهم در بهینه شدن مصرف و کیفیت نان تاثیرگذار است.

وی در ادامه با اشاره به توزیع شکر در سطح استان تهران نیز گفت: هم اکنون دو کارخانه در فیروزکوه و البرز به صورت خاص و چندین کارخانه در استان های اصفهان، خراسان رضوی و ... به صورت عام شکر استان تهران را تامین می کنند و مناطقی که از سوی سازمان های صمت معرفی می شود، شکر در اختیار قرار گرفته و توزیع می کنند.

ارشدی ادامه داد: طی چهار ماه گذشته شاهد تلاطم بسیار شدید در بازار شکر بودیم که موجب شد تا همه مسئولان را درگیر کند ولی هم اکنون شرایط به سکون رسیده و طی بررسی های میدانی در سطح بازار، قیمت این کالا به صورت قابل توجهی کاهش یافته و مشکلی در این بخش نداریم.

دماوند با جمعیت شناور بسیاری مواجه است

مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند نیز در این نشست گفت: گرچه شهرستان دماوند با توجه به آمار، ۱۲۵ هزار نفر جمعیت دارد اما این منطقه بیشتر فصول سال با جمعیت شناور همچون مسافران و گردشگران، کارگران فصلی و بیش از ۴۰ هزار اتباع خارجی مواجه بوده و این مهم در میزان توزیع آرد پیش بینی نشده است.

وی ادامه داد: همچنین وسعت جغرافیایی شهرستان نیز موجب افزایش تعداد خبازی در منطقه شده که این خود بر افزایش سرانه تاثیرگذار است؛ لازمه ساماندهی این مهم نظارت بیشتر نهادهای مربوطه نسبت به عملرد نانوایی ها است تا سهم آرد موجود شهرستان خارج از میزان مشخص شده توزیع نشود.

فاطمه فرزام، معاون اداری، مالی و برنامه ریزی شهرستان دماوند نیز در این جلسه گفت: هم اکنون شهرستان دماوند ۱۲۴ واحد نانوایی با سهمیه آرد یارانه ایی با مصرف ماهانه ۱۲۰۰ تن آرد، ۶۹ واحد آزادپز با سهمیه ۳۷۰ تن آرد و همچنین ۱۷ واحد نانوایی فانتزی با ۶۰ تن آرد مصرفی دارد.

وی عمده مشکلات کنونی نانوایی ها را کمبود آرد تخصیصی دانست و گفت: این میزان سهمیه پاسخگو منطقه نیست و این درحالی است که دماوند در بخش عمده ای از سال با افزایش جمعیت و خوش نشین مواجه است و یا به دلیل کاهش توانایی خرید در برخی خانواده ها، مصرف نان بالا است.

۱۰۰ تن شکر تنظیم بازار در شهرستان دماوند در حال توزیع است

موسی احمدی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت در این خصوص گفت: حدود ۷۰۰ تن شکر در بخش های مختلف صنفی و صنعتی به شهرستان وارد و توزیع شده که از این میزان حدود ۴۰۰ تن سهمیه صنفی بوده و توزیع شده و هم اکنون نیز یکصد تن شکر دیگر نیز در حال توزیع است.

وی ادامه داد: همچنین ۶۵ تن قند در منطقه توزیع شده و در حال حاضر ۲۰ تن در حال توزیع است؛ در شهرستان هیچ محدودیتی در توزیع وجود ندارد اما استقبال متقاضیان نسبت به گذشته کاهش یافته است.

تهرام/۷۲۴۶//۶۱۳۹

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

تکمیل و تحویل بیش از ۲۰هزار خودروی ناقص در تعطیلات ایران خودرو
نرخ تورم ۴۲.۲درصد شد
عزم دولت تدبیر برای عبور خراسان شمالی از موان عزم دولت تدبیر برای عبور خراسان شمالی از موانع توسعه‌یافتگی
کارت‌های بانکی 4برابر جمعیت ایران
با ثبات نرخ ارز قیمت کالاها کاهش می‌یابد/ باز با ثبات نرخ ارز قیمت کالاها کاهش می‌یابد/ بازگشت برچسب قیمت به فروشگاه‌ها
پرداخت وام به دانشجویان پیام نور/ اموال مازاد ۲۰۰۰ میلیارد تومانی بانک صادرات
فرصت یک ماهه برای سامان دادن وضعیت بازار مرغ فرصت یک ماهه برای سامان دادن وضعیت بازار مرغ در کهگیلویه وبویراحمد
پیش‌بینی کاهش چشمگیر قیمت خودرو طی هفته‌های آینده
چین بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای آمریکا تعرفه بست
بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای سنتی هرمزگان افتتاح شد
مدت زمان یک‌ساله برای حذف صفر از پول ملی
آب اضطراری به چاه‌های منطقه کاشان تزریق می‌شو آب اضطراری به چاه‌های منطقه کاشان تزریق می‌شود
بیانیه سایپا درباره ادعای افزایش قیمت محصولات این خودروسازی
دموکرات‌های نامزد ریاست جمهوری آمریکا خواهان دموکرات‌های نامزد ریاست جمهوری آمریکا خواهان تغییر روابط با سعودی هستند
کارنامه درخشان دولت تدبیر و امید در هرمزگان ت کارنامه درخشان دولت تدبیر و امید در هرمزگان توجه جدی به رونق تولید و اشتغال

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

سال گذشته چند گردشگر خارجی وارد ایران شدند؟
۱۵ نوع حمایت از استارتاپ ها در شرکت شهرک های صنعتی اصفهان ارائه می شود
۱۹۵ هزار مورد بازرسی از بازارهای خراسان رضوی انجام شد
۱۴ نسخه وزارت صنعت برای بهبود وضعیت صنعت خودرو
ناتوانی ستاد تنظیم بازار کرمان در کاهش قیمت گوشت مرغ
دستگیری سلبریتی‌های آمبولانس سوار و زنان پایتخت چاق‌تر از مردان
خودروهایی‌ که برق از سرتان می‌پرانند!
دلار 4200تومانی چه پیامدهایی داشته است؟
سهم صنعت خراسان رضوی از تسهیلات بانکی ناچیز است
مصوبات سفرهای شهرستانی تا حصول نتیجه پیگیری می‌شود
دستاوردهای بخش کشاورزی در دولت تدبیر و امید
هفته فرهنگی سیستان و بلوچستان در تهران آغاز شد
۶ شربت عناب به عنوان داروی طب سنتی مجوز دارند
۱۲۴ درصد برنامه های اشتغال کرمان محقق شده است
بنیاد برکت بیش از ۳۶۰۰ شغل در آذربایجان‌غربی ایجاد می‌کند