پنجشنبه 21 آذر 1398

مبادلات ارزی بانک‌ها همسو با سیاست‌های بانک مرکزی است

تمام ارزهایی که بانک مرکزی به سیستم بانکی می‌فروشد سِنت به سِنت آن برنامه داشته و تناظر یک به یک بین خرید و فروش‌ها وجود دارد.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/25/2019 3:48:40 PM 1850 بازدید

مبادلات ارزی بانک‌ها همسو با سیاست‌های بانک مرکزی است
به گزارش اقتصادآنلاین، امیر مسعود رزازان نایب رئیس هیات مدیره بانک تجارت در گفت‌وگویی در خصوص تحلیل‌های صورت گرفته بر روی گزارش صورت‌های مالی بانک تجارت منتهی به اسفندماه سال 97 گفت: جزئیات درآمد ناشی از مبادلات ارزی درج شده در صورت‌های مالی آن در یادداشت شماره 44 همان گزارش آمده، به این نحو که بیش از 91 درصد درآمد فوق ناشی از تسعیر بوده است. به عبارتی این رقم از مابه التفاوت اقلام گوناگون دارایی‌های ارزی ازجمله منابع، مطالبات و تسهیلات ارزی به استناد مجموعه مقررات ارزی بانک مرکزی و با هدف شفاف‌سازی منابع ارزی به صورت تسعیر نرخ ارز حاصل شده است.

نایب رئیس هیات مدیره بانک تجارت با اشاره به دستورالعمل‌های شماره 97/171968 و 97/233452 بانک مرکزی اضافه کرد: در این دستورالعمل بانک مرکزی مشخص کرده که بانک‌ها ارزی را که می‌خرند باید در چه قالب‌هایی باشد و در چه قالب‌ها و بخش‌هایی می‌توانند آن را استفاده کنند. آمار دقیق این مبادلات ارزی به طور مستمر و دقیق به بانک مرکزی ارائه می‌شود و توسط مراجع نظارتی و سازمان حسابرسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در خصوص میزان تسعیر ارز منابع ارزی بانک تجارت اینگونه پاسخ داد: تمام ارزهایی که بانک مرکزی به سیستم بانکی می‌فروشد سنت به سنت آن برنامه داشته و تناظر یک به یک بین خرید و فروش‌ها وجود دارد و کاملا مشخص است که این ارز که به عنوان نمونه قرار است برای واردات دارو و یا کالای اساسی هزینه شود.

رزازان در همین خصوص افزود: بنابراین عدد 700 یا 800 میلیون دلاری که به آن اشاره می‌شود اینگونه نیست که حاصل ارزهایی باشد که بانک مرکزی با نرخ 4200 به بانک تجارت داده و این ارز به صورت نقدی هم اکنون در گاو صندوق بانک موجود باشد و بانک در واقع صاحب یک ارز گران‌تر باشد.

وی اظهار داشت: بانک تجارت طی 10 سال اخیر تمامی اطلاعات سپرده‌ها و تسهیلات اعطایی خود را به صورت دقیق افشا کرده و در تمام این سال‌ها سپرده‌های ارزی که گرفته شده و تسهیلات ارزی که اعطا شده مشخص است.

رزازان در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت باز ارزی بانک تجارت، پوزیشن مثبت در پایان سال 96 به مطالبات بانک تجارت از دولت در سال‌های قبل اشاره کرد و گفت: ما در سال 1388 یکسری مطالباتی را از دولت وقت داشتیم و دیونی بود که دولت به بانک تجارت و دیگر بانک‌ها داشت و از این سمت یکسری منابعی بود که از محل صندوق ذخیره ارزی به بانک تجارت داده شده بود تا بانک، تسهیلاتی را به واردکنندگان کالا و مواد اولیه اعطا کند. در سال 1388 مجلس شورای اسلامی دولت محترم وقت را مکلف کرد که بدهی‌های خود را به سیستم بانکی بپردازد تا به این ترتیب دارایی ها منجمد بانک‌ها به چرخه اعطای تسهیلات بازگردد و قدرت وام‌دهی به مردم و تامین سرمایه در گردش به بانک‌ها بازگشته و نیازهای واحدهای تولیدی از این طریق برطرف شود. دولت آن امکان بازگرداندن ریال‌هایی را که از سیستم بانکی به صورت نقد گرفته بود را نداشت و به بانک‌ها عنوان کرد که شما یکسری بدهی به صندوق ذخیره ارزی دارید، اکنون طلب خود از دولت را با آن بدهی‌های ارزی به صندوق ذخیره ارزی تهاتر کنید و هر وقت اقساط تسهیلات ارزی را پس گرفتید برای بانک باشد. به همین واسطه سال‌ها به صورت کاملا اجباری و ناخواسته پوزیشن مثبت ارزی برای بانک تجارت تحمیل شد.

نایب رئیس هیات مدیره بانک تجارت اضافه کرد: حاصل این تهاترها این شد که تسهیلات ارزی در صورت‌های مالی بانک با نرخ‌های سود 2 تا 5 درصد محاسبه می‌شد و این طرف ما بدهکار بودیم به حساب ذخیره ارزی آن هم با حاشیه سود کمتر از دو - سه درصد سود. ناخود اگاه در مقابل، سپرده‌های ریالی 15 تا 20 درصدی قرار گرفت و بخشی از همین زیان که اکنون در بخش سود (زیان) انباشته بانک درج شده ناشی از همین اتفاق است. در ادامه و در سال‌های بعدی این تورم و افزایش نرخ ارز تا حدودی به کمک زیان‌های مورد اشاره آمد و بخشی از آن را جبران کرد.

رزازان با بیان اینکه این مسائل فنی و دقیقی را نمی‌توان به صورت ساده و بدون تحلیل مورد پردازش قرار داد افزود: از تورم نه بانک‌ها نه دولت و نه مردم سود نمی‌برند و نمی‌توان گفت که این افزایش نرخ ارز سودی را برای بانک به بار آورده است.

نایب رئیس هیات مدیره بانک تجارت با بیان اینکه این وضعیت برای تمام بانک‌های کشور وجود دارد افزود: این اتفاق برای اکثر بانک‌های بزرگ رخ داده است. وی یادآور شد: بانک تجارت بانک بزرگی است که سهام آن عمدتا متعلق به بخش سهام عدالت بوده و عامه مردم نیز جزو سهامداران این بانک به شمار می‌روند و در واقع این بانک برای مردم ایران است و اگر سود حاصل شود متعلق به مردم است. وی در خاتمه افزود: طرح موضوعات تخصصی و دقیق به صورت غیر کارشناسانه و غیرعمیق احساسات مردم را جریحه‌دار می‌کند و لازم است چنین مسائلی در یک فضای کارشناسی و با حضور صاحب نظران خبره برای مردم تحلیل و ارائه شود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان