پنجشنبه 21 آذر 1398

دو برابر مالیات وصولی، فرار مالیاتی داریم

سخنگوی کمیسیون اقتصادی کشور گفت: یک ونیم تا دو برابر مالیاتی که در کشور وصول می شود، فرار مالیاتی داریم.

بازار | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |6/23/2019 8:07:02 PM 1369 بازدید

دو برابر مالیات وصولی، فرار مالیاتی داریم

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «حسن حسینی شاهرودی» با تشریح دستور کار امروز کمیسیون اقتصادی اظهارداشت: استماع گزارش عملکرد هیات تحقیق و تفحص از گمرک جمهوری اسلامی ایران در خصوص تخلفات مالی اعم از اختلاس، تبانی، قاچاق کالا و عدم رعایت قانون و ضوابط و شور دوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار امروز کمیسیون اقتصادی قرار داشت که شور دوم لایحه مالیات بر ارزش افزوده بررسی شد.

نماینده مردم شاهرود و میامی با اشاره به حضور رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور در نشست امروز کمیسیون اقتصادی، اظهارداشت: رئیس جدید سازمان امور مالیاتی سیاست ها و برنامه های خود را بیان کرد و اعضای کمیسیون هم نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

وی ادامه داد: در این نشست لایحه نظام جامع مالیاتی، ساماندهی مالیات، شفافیت مالیاتی، کاهش فرار مالیاتی با اجرای سامانه مالیاتی بحث و بررسی شد و نکات قابل توجهی برای اصلاح لایحه مطرح گردید.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در جلسه روز سه شنبه بررسی لایحه نظام جامع مالیاتی در کمیسیون ادامه خواهد داشت، اظهارداشت: قائل به این هستیم که یک و نیم تا دو برابر مالیاتی که وصول می شود، فرار مالیاتی داریم و کمتر از یک چهارم درآمد کشور به مالیات مربوط می شود درحالی که طبق برآورد ۵۰ درصد درآمد کشور باید مربوط به مالیات باشد و بی نیاز از نفت باشیم.

نماینده مردم شاهرود افزود: منظورم افزایش قیمت مالیات نیست بلکه باید مودیان جدید مالیاتی و پایه های جدید ایجاد کرده و بتوانیم از بخش هایی که فرار مالیاتی دارند و فعالان اقتصادی در سایه مالیات بگیریم.

حسینی شاهرودی خاطرنشان کرد: با اجرای سامانه مالیاتی، صندوق مکانیزه فروش در مبادی فروش کالا و خدمات می توان دریافت مالیات را محقق کرد و فرار مالیاتی را کاهش داد.

این نماینده مجلس با استناد به ماده ۱۷۸ قانون مالیاتی گفت: براساس این ماده، همه دستگاه ها باید اطلاعات مورد نیاز را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند؛ البته تاکنون اراده ای بر اعمال قانون در این زمینه وجود نداشت.

وی اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی، باید برای اجرای دقیق نظام جامع مالیاتی زمانبندی داشته و همچنین نقشی که باید داشته باشد را مشخص کند و کمیسیون اقتصادی هم تمام قد از آن حمایت خواهد کرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این امر به این معنا نیست که بر مالیات مودیان خوش حساب و اقشار کم درآمد اضافه و به آنان فشار وارد کنیم؛ بلکه هدف اخذ مالیات از آن دسته از فعالان اقتصادی است که فرار مالیاتی دارند.

حسینی شاهرودی ادامه داد: شرکت هایی که در خفا فعالیت می کنند، افرادی که در مناطق آزاد شرکت ثبت کرده و در جایی دیگر فعالیت می کنند و افرادی که پولشویی می کنند باید درگیر پرداخت مالیات کرد.

وی با اشاره به وجود سامانه های مختلف در وزارت اقتصاد و بانک مرکزی گفت: با استفاده از این سامانه ها، فعالان اقتصادی با حساب های کلان بانکی باید رصد شوند و مشخص شود از کجا آورده اند. منبع درآمد آنان باید شفاف و روشن باشد و سازمانی که طبق قانون باید این موارد را رصد کند، سازمان امور مالیاتی است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: آقای پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی امروز در نشست صحبت های بسیار خوبی داشت و پر از انرژی و محکم بود و امیدوارم صحبت هایش اجرایی و عملیاتی شود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان