پنجشنبه 21 آذر 1398

تجهیز دانشگاه‌ها با بازوی رباتیکی محققان کشور/برنامه‌ریزی برای صادرات به کشورهای همسایه

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مشهد بازوی رباتیکی را با کاربردهای دانشگاهی و صنعتی تولید کردند که پس از موفقیت در تجاری‌سازی آن در محیط‌های دانشگاهی در حال برنامه‌ریزی برای صادرات این محصولات به کشورهای همسایه هستند.

تولیدو تجارت | ایسنا | 5 ماه پیش |6/23/2019 11:11:33 AM 1629 بازدید

تجهیز دانشگاه‌ها با بازوی رباتیکی محققان کشور/برنامه‌ریزی برای صادرات به کشورهای همسایه

فرزاد موسوی‌زاده، مجری طرح در گفت‌وگو با ایسنا، طراحی و ساخت بازوی ربات را زمینه تحقیقاتی این شرکت دانش‌بنیان دانست و گفت: بازوی ربات در امر آموزش رباتیک در دانشگاه‌ها به خصوص دانشکده‌های فنی و مهندسی کشور و نیز مؤسسات آموزشی کاربرد دارد. از طریق این بازوهای رباتیکی دانشجویان به شبیه‌سازی مباحث تئوریک که در دانشگاه آموخته‌اند، خواهند پرداخت و چارچوب آموزشی برای دانشجویان فراهم می‌شود تا پیش از ورود به صنعت، آموزش‌های لازم را در این زمینه فراگیرند.

وی با اشاره به کاربردهای صنعتی این بازوهای رباتیکی، افزود: این بازوی ربات در صنایع بزرگ و کوچک نیز کاربرد دارد و به وسیله آن کارخانجات می‌‎‌توانند آن دسته از کارهایی که انسان قادر به انجام آن نیست را با کمک این بازو انجام دهند.

به گفته مجری طرح، این بازوی رباتیکی قادر است نیازهای کارخانجات و صنایع را با سرعت بیشتر و عملکرد و کارایی بهتر برطرف کند.

موسوی‌زاده با اشاره به حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از تولیدات این شرکت، خاطر نشان کرد: مرحله نمونه‌سازی این ربات‌ها با حمایت این صندوق بوده است و با استفاده از این تسهیلات موفق به ساخت چند بازوی ربات شدیم و حتی آن را به فروش رساندیم.

مجری طرح درباره چشم‌انداز آینده این شرکت برای تولید انبوه این بازوی ربات، اظهار کرد: چشم‌انداز اولیه ما برای ساخت این محصول آن بود که ظرف دو سال به تولید نمونه اولیه برسیم که خوشبختانه دو ماه زودتر از چشم‌انداز ترسیم شده به این هدف رسیدیم. پس از نمونه‌سازی اولیه، تا دو ماه آینده کار خود را در حوزه تولید انبوه آغاز خواهیم کرده و امیدواریم ظرف دو سال آینده به این هدف نائل شویم.

این محقق با اشاره به اقدامات این شرکت دانش‌بنیان در زمینه صادرات بازوهای رباتیکی، گفت: کار صادرات این محصول به آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های فنی و مهندسی و نیز صنایع کوچک و بزرگ کشورهای همسایه در دستور کار قرار دارد و برای آن نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم. پس از مرحله تولید انبوه به فکر بازارهای عراق، ارمنستان و آذربایجان هستیم تا بتوانیم محصول خود را به این کشورها عرضه کنیم.

به گزارش ایسنا، بازوی ربات spad s100 یکی از محصولات پرفروش این شرکت دانش‌بنیان است که قابلیت استفاده در آزمایشگاه‌های کنترل، رباتیک، میکروکنترلر و الکترونیک را دارد و می‌تواند بخش اعظمی از نیازهای اساتید و دانشجویان را برطرف کند. این بازو کاملاً منطبق بر سرفصل‌های دانشگاهی طراحی و ساخته شده است و دقت بالا، استحکام مطلوب، قدرت تکرارپذیری، نرم‌افزار سطح بالا از جمله ویژگی‌های بارز این ربات به شمار می‌رود.

بازوی ربات Spad S200 محصول جدید این شرکت است که به تازگی بنابر تقاضای مشتری و مطابق بر مکانیزم استاندارد scara طراحی و ساخته شده است. این بازو دارای سه درجه آزادی است، ضمن آنکه قابلیت اضافه شدن محور خطی بال اسکرو و یا پنوماتیک به عنوان درجه سوم را دارد. موتورهای استفاده شده در این مدل از نوع داینامیکسل است و می‌تواند هم در انجام کارهای صنعتی و هم کارهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرد.

این شرکت علاوه بر طراحی و ساخت بازوهای رباتیکی، سامانه هوشمند عابر پیاده را عرضه کرده است. در مناطقی که جاده‌ها از وسط روستاها عبور می‌کند و اهالی مجبور به تردد از سطح جاده هستند و هزینه‌های نصب پل عابر پیاده و یا زیر گذر نیز بسیار بالا است، سامانه هوشمند عابر پیاده جایگزین مناسبی برای این مناطق به شمار می‌رود. هزینه اجرای این سامانه به نسبت پل عابر پیاده و یا زیر گذر یک بیستم است.

این سامانه هوشمند با همکاری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی در محور اسفراین – بجنورد در روستای "ایرج" اجرا شد و مورد استقبال اهالی و مسئولین قرار گرفت، به گونه‌ای که بر اساس آمار پلیس راه، تصادفات جاده‌ای منجر به مرگ و میر، به نسبت سال گذشته به صفر رسید و تصادفات را کاهش داده است. دومین سامانه نیز با همکاری اداره کل راهداری خراسان رضوی در محور مشهد – قوچان در روستای "عسگریه" راه‌اندازی و اجرا شده است.

سامانه سرعت‌گیر مجازی هوشمند از دیگر دستاوردهای دانش‌بنیان این شرکت است که با همکاری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان شمالی در محور مشهد – بجنورد در "باباامان" اجرایی شد.

بر اساس قوانین جاده‌ای امکان نصب سرعت‌گیر در جاده‌ها و ارتفاع بیشتر از ۲ سانتی‌متر ممنوع است و در مناطقی که حادثه‌خیز است، این طرح می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرعت‌گیرهای واقعی باشند.

مکانیزم این سامانه به این صورت است که پس از محاسبه سرعت خودروها از طریق دوربین نصب شده در جاده، از طریق ارتباط بی سیم تصویر سرعت‌گیر بر روی جاده مطابق سرعت خودروها تغییر عرض می‌دهد و زمانی که سرعت خودروها مناسب باشد، تغییری در عرض این سرعت‌گیر ایجاد نخواهد شد و رانندگان با سرعت مطمئنه به سفر خود ادامه خواهند داد.

تغییر عرض سرعت‌گیر هوشمند در صورت افزایش سرعت راننده

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان