شنبه 30 شهریور 1398

مقاومت جدی بدهکاران کلان بدحساب برای خروج از صنعت بیمه!

مطالبات معوق زیاد و مشتریان کلان بدحساب،گره‌هایی کوردرپای صنعت بیمه، صنعتی که گویا توان خلاصی و رهایی ازاین چالش بزرگ را در شرایط فعلی ندارد.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |6/12/2019 11:44:00 AM 1174 بازدید

مقاومت جدی بدهکاران کلان بدحساب برای خروج از صنعت بیمه!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از چابک‌آنلاین، مطالبات معوق زیاد و مشتریان کلان بدحساب،گره هایی کوردرپای صنعت بیمه، صنعتی که گویا توان خلاصی و رهایی ازاین چالش بزرگ را در شرایط فعلی ندارد.

هنورهیچ  منبعی به صورت مشخص آمار دقیق و روشنی از میزان  مطالبات معوق صنعت بیمه در دو سه سال اخیررا  ارایه نکرده که همین امر معضل از پیش گفته را عمیق ترهم می کند.

اما با وجود آگاهی ازتبعات منفی فراوان عقد قرارداد با مشتریان کلان بد حساب ،چه عواملی سبب بی توجهی برخی ازشرکت های بیمه  ای درعقد قرارداد با این مشتریان می شود؟

شکی نیست که شرکت های بیمه ای هم همانند سایر بنگاه های اقتصادی کشور از همکاری با  مشتریان کلان بدحساب متضرر می شوند.

به عبارتی،این مشتریان با نپرداختن  به موقع حق بیمه های خود سبب افزایش زیان انباشته،کاهش قدرت ریسک پذیری و بروز مشکلات نقدینگی برای شرکت های بیمه  ای می شوند.

غلامرضا سلیمانی ، رئیس کل بیمه مرکزی بدهی های معوق را، یک خسران جدی  برای صنعت بیمه دانسته  و بارها به مدیران صنعت بیمه گوشزد کرده"که اگر شرکت های بیمه ای در برابر بیمه گذاران بدحساب، منسجم‌تر عمل کنند و رفتاری حرفه‌ای در پیش بگیرند می‌توان به بهبود وضعیت صنعت بیمه امیدوار بود". 

براین اساس، شناسایی و معرفی بیمه گذاران بدحساب را  می توان یک ضرورت جدی در شرایط فعلی برای حفظ و افزایش سرمایه های صنعت بیمه عنوان کرد.

برخی بر این باورند که شرکت های بیمه می توانند با اراده جمعی و نظارت بیشتر نهاد ناظر، یک بانک اطلاعاتی و کارنامه اعتبار سنجی برای مشتریان کلان صنعت بیمه ایجاد کنند.

در مقابل، عده ای هم هستند که معتقدند:گردآوری لیست مشتریان بدحساب، مانع از بستن قرارداد با این بیمه گذاران نمی شود، زیرا هستند شرکت هایی که به دلیل پرتفوی بالای این بیمه گذاران، حاضر به از دست دادن راحت این مشتریان کلان بدحساب نیستند.

"ابوطالب قره چماقلو"، معاون توسعه بازار و شبکه فروش شرکت بیمه تجارت نو، گفته که" برای شناسایی مشتریان درشت نیاز به سایت یا ایجاد بانک اطلاعاتی نیست و به سادگی قابل اطلاع رسانی هستند چرا که تعدادشان کم است و البته در صنعت بیمه هم بسیار شناخته شده هستند."

ناگفته پیداست که تعدادی از مشتریان کلان بدحساب صنعت بیمه شناخته شده هستند، مانند مشتریانی از جنس تولید کنندگان خودرو که برآورد می شود بدهی آنها به صنعت بیمه به مراتب بیش ازیک هزارمیلیارد تومان بوده اما همچنان برخی از شرکت های بیمه ای برای عقد قرارداد با آنها ، اشتیاق زیادی ازخود نشان می دهند.

سید محمد عباس زادگان، کارشناس صنعت بیمه، در این زمینه گفته: "مشتریان کلان بدحساب پس از اینکه شرکت بیمه گر قرارداد آنها را تمدید نمی کند به سراغ سایر شرکت های بیمه ای می روند  و شرکت بیمه گر جدیدبه دلیل علاقه به گسترش پرتفو، این مشتری را قبول می کند بدون اینکه سابقه آن را از شرکت بیمه گر قبلی بپرسند..!"

وی،افزود: "شرکت های بیمه ای حتی اگر این اطلاعات را نداشته باشند می توانند هنگام بستن قرارداد، مشخصات  شرکت های بورسی را روی سایت مربوط به  سازمان بورس بررسی کنند، درآنجا مشخص است که کدام شرکت زیان ده است و مسلما بستن قرارداد با این مشتریان  نیاز به محاسبه ریسک دقیق مالی دارد.

به نظر می رسد که برخی از شرکت های بیمه ای اعتبار سنجی درستی از میزان توانایی شرکت های بیمه گذار در زمینه وصول حق بیمه انجام نمی دهند ویا حتی  به فاکتورهای مورد نیاز برای بستن قرارداد توجه  چندانی نمی کنند.

شاید بتوان، ریشه عقد قرارداد برخی شرکت ها با مشتریان کلان بد حساب را درجابه‌جایی پی درپی مدیران عامل شرکت های بیمه ای و اهداف زودگذر برخی شرکت ها برای بالا نشان دادن پرتفو و عملکرد بهتر آنها جستجو کرد.

دراین بین،برخی سهامداران خصوصی شرکت های بیمه ای و ریسک های تکلیفی آنها هم  به معضلی برای  شرکت های بیمه ای تبدیل شده و با پرداخت نکردن به موقع حق بیمه های خود، سبب متضرر شدن سایر سهامداران شرکت بیمه ای شده اند.

قاسم سوهانی کارشناس بیمه ، پیشنهاد کرده که "صنعت بیمه در مرحله اول باید یک خود اصلاحی داشته باشد و بعضی از اشکالات مانند رقابت های ناسالم و نرخ شکنی ها را برطرف کند؛ درمرحله دوم بیمه مرکزی باید بر روی شرکت های بیمه نظارت و هدایت  بیشتری  داشته باشد و روابط بین بیمه گزار و بیمه گر را تنظیم کند.

فراموش نکنیم که بیمه مرکزی و سندیکای بیمه گران می توانند با تعریف سازوکاری آشکار،جلوی تحمیل ریسک های مذکور به شرکت های بیمه خصوصی را گرفته و با راه اندازی یک بانک اطلاعاتی جامع و معرفی شفاف بدهکاران کلان صنعت بیمه، مانع از بستن قرارداد با این بدهکاران شوند.

به نظرمی رسد برخی شرکت‌های بیمه‌ای به واسطه اینکه از لحاظ اقتصادی در وضعیت مناسبی  قرار ندارند ترجیح می دهندکه با مشتریان  بد‌حساب  هم همکاری داشته باشند، اما بهتر است که تیم فنی و مدیران این شرکت های بیمه ای  برنامه های بلند مدتی را برای برون رفت از مشکلات نقدینگی خود در نظر بگیرند و چشم بر روی پرتفوی اغوا کننده مشتری کلان بدحساب ببندند،زیرا همکاری با مشتریان بد حساب نتیجه ای جز آسیب رساندن به صنعت بیمه و اعتماد مردم  به بیمه  نخواهد داشت.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ناکارآمدی پدافند پرهزینه عربستان در مقابله با حمله پهپادی
وزیر صمت: با شرکت‌های بین‌المللی متعهد همکاری وزیر صمت: با شرکت‌های بین‌المللی متعهد همکاری می‌کنیم
حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد
تورم در انگلیس به پایین‌ترین حد در سه سال گذش تورم در انگلیس به پایین‌ترین حد در سه سال گذشته رسید
سایپا در آفریقای جنوبی
گالری به یاد قدیما گالری به یاد قدیما
ظهور قریب‌الوقوع یک ابرطبقه/ توزیع بی سابقه رانت در سال گذشته از ناآگاهی بود
روزگار افول انبوه‌سازان مسکن روزگار افول انبوه‌سازان مسکن
روایت رسانه های داخلی از سفر هیات سیاسی طالبا روایت رسانه های داخلی از سفر هیات سیاسی طالبان به تهران
آغاز پرداخت سود سهام عدالت سال97 از آبان ماه
نشست شورای کار ترکیه و ایران در آنکارا آغاز شد
فرصت‌سازی کسب و کار در فولاد مبارکه اصفهان فرصت‌سازی کسب و کار در فولاد مبارکه اصفهان
واکنش وزارت کشاورزی به خبر "فساد ۱۰۰۰ میلیارد واکنش وزارت کشاورزی به خبر "فساد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی"
همتی: پوتین پیشنهاد مبادله با اوراسیا از طریق سامانه مبادلات بانکی را پذیرفت
بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در جامعه باشند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تولید پکیج‌های نوین تصفیه فاضلاب در کشور
شاخص بورس تهران در کانال ۳۰۰ هزار واحدی دوام نیاورد
تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان
اختصاص ۲۰۰هزار میلیارد تسهیلات بانکی به توسعه
طرح‌های استعدادیابی، راهبرد مطمئن برای تقویت ورزش اصفهان
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه پنجشنبه تا صبح جمعه
ذخیره ارزی چین از مرز ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت
«فیلتر دوده» داخلی سازی شود
میلیاردرهای دنیا چقدر ثروتمندتر شده‌اند؟
قطع کوله‌بری موجب افزایش بیکاری در شهرستان‌ها قطع کوله‌بری موجب افزایش بیکاری در شهرستان‌های مرزی کرمانشاه شده است
پیگیر بازنگری در قانون کار هستیم / انحراف ۱۲درصدی در تسهیلات اشتغالزایی
امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است
صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان اس صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان است
کارشناس بانکی: سوئیفت ایرانی - روسی مطمئن تری کارشناس بانکی: سوئیفت ایرانی - روسی مطمئن ترین راه برای انجام تبادلات بانکی است
بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در جامعه باشند