شنبه 30 شهریور 1398

چلوکباب در رستوران‌های لاکچری تهران چند؟

چلوکبابی‌های بازار شاه عبدالعظیم تهران خلوت‌تر از همیشه به نظر می‌رسند؛ چلوکبابی‌های کوچک با میز و صندلی‌های فلزی رنگ و رو رفته که سال‌ها نزدیک ظهر صف‌های طولانی به خود می‌دید، حالا با تک و توکی از مشتریان پشت میزها دیده می‌شوند.

بازار | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |6/10/2019 7:18:08 AM 1200 بازدید

چلوکباب در رستوران‌های لاکچری تهران چند؟

  خودشان می‌گویند بیشتر مشتریان‌شان بازاری‌ها و کاسبان هستند و دیگر زائران کمتر هوس چلوکباب‌های معروف این منطقه به سرشان می‌زند. البته هر دست چلوکباب در این منطقه در مقایسه با چلوکبابی‌ها و رستوران‌های برند تهران قیمت چندانی ندارد. حالا با آن‌که قیمت گوشت بارها حاشیه‌ساز شده است، قیمت هر پرس چلوکباب در بازار شاه عبدالعظیم ٢٥ تا ٣٥‌هزار تومان است و چلوکبابی‌های معروف‌تر تا ٤٠‌هزار تومان هم می‌فروشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، قدیمی‌های بازار می‌گویند که کباب سیخی ٥٠ تومان این منطقه را هم به یاد می‌آورند و البته تأکید می‌کنند که کیفیت چلوکبابی‌های این منطقه دیگر مثل قدیم نیست؛ مگر این‌که مغازه‌ای تازه افتتاح شده باشد و چند ماه اول بخواهد با کباب خوب مشتری جمع کند.

از برندهای منطقه که می‌پرسم یکی چلوکبابی اسلامی، آن یکی پاشا و دیگری حقیقت و.... را معرفی می‌کند.چلوکبابی‌های معروف شلوغ‌تر از بقیه به نظر می‌رسند اما آنها هم از وضع شاکی‌اند و می‌گویند در برهه‌ای از ‌سال گذشته گوشت خوب پیدا نمی‌شد و دلال‌ها برای فروش لاشه‌های حیوان به تک تک مغازه‌ها سر می‌زدند و قیمت‌های گزافی را می‌گفتند.

یکی‌شان که خودش را حاج حسین معرفی می‌کند می‌گوید: «مشتریانی داشتم که هر روز برای سرو چلوکباب می‌آمدند اما همان «عشق کباب‌ها» هم دیگر به‌ندرت سر می‌زنند و خیلی آنها را ببینیم هفته‌ای یک بار است.»

با کمتر از ٥٠‌هزار تومان نائب نروید

کباب‌های معروف «نائب» را دیگر با کمتر از پرسی ٥٠‌هزار تومان نمی‌توانید بخورید. حالا ارزان‌ترین چلوکباب منوی این رستوران که چلوکباب ممتاز بی‌استخوان است، ٥٤‌هزار تومان قیمت دارد و اگر بخواهید خوش‌اشتهایی کنید، برای یک پرس چلوکباب تا ١٢٠‌هزار تومان باید خرج کنید. البته این رقم‌هایی که گفته شد برای یک دست چلوکباب بدون مخلفات است و اگر بخواهید حداقل یک نوشابه و سالاد با چلوکباب‌تان سفارش بدهید، حداقل قیمت سرو یک دست چلوکباب در این رستوران  تا ٧٠‌هزار تومان می‌رسد. اگر به بقیه منوی رستوران نائب سری زده باشید، قیمت یک دست خوراک کباب فیله ویژه نائب  ١٠٩‌هزار تومان قیمت دارد  و قیمت یک دست چلوکباب فیله ویژه نائب ١١٨‌هزار تومان قیمت دارد که در توضیحات آن نوشته شده ٣٥٠ گرم فیله تازه گوسفندی.در صورتی که مشتریان  این رستوران می‌گویند همین سرویس غذا تا قبل از گرانی‌ها ٧٠‌هزار تومان بیشتر قیمت نداشت.  در حال حاضر قیمت یک کیلوگرم فیله تازه گوسفند ١١٠‌هزار تومان است و ٣٥٠ گرم فیله گوسفند قیمتی حدود ٤٠‌هزار تومان دارد و خوردن یک پرس فیله گوسفند در رستوران معروف نائب چیزی حدود سه برابر ارزش افزوده مواد اولیه را نصیب مالکان رستوران می‌کند.

اگر بخواهید یک پرس چلوکباب را نه در بازار که در یک رستوران لاکچری تهران سرو کنید، قیمت‌ها کمتر از برند نائب تمام نمی‌شود.

اگر می‌خواهید به رستوران گردان برج میلاد بروید قیمت‌ها از ١٠٠‌هزار تومان به بالاست؛ فرقی هم ندارد غذا چه باشد! شاید یک چلوکباب معمولی ساده‌ترین غذای منوی این رستوران است که تا ١١٠‌هزار تومان هم برای‌تان آب می‌خورد. البته این رستوران یک بوفه شام مجلل هم دارد که ٢٠٠ تا ٢٥٠‌هزار تومان برای‌تان آب می‌خورد تا یک بشقاب شام را از این بوفه انتخاب کنید.

 با این حال مشتریان این رستوران می‌گویند که به نظرشان برخی غذاها الکی گران هستند و کیفیت آن‌قدر هم که تصور می‌کردند، با بقیه جاها تفاوتی ندارد.

به جز رستوران گردان برج میلاد بسیاری از رستوران‌های معروف تهران به صورت سلف‌سرویس ارایه خدمات می‌دهند و البته انواع کباب پای ثابت این سلف‌سرویس‌هاست با این حال آنها ورودی‌های بالایی دریافت می‌کنند؛ به‌عنوان مثال رستوران  اردک آبی در تجریش که اکثر مشتریانش از شمیرانات و به قولی بالاشهری‌ها هستند، بیش از ١٠٠‌هزار تومان ورودی دریافت می‌کند و تا چندی پیش  رضایت نسبی مشتریان را به خود جلب کرده بود و اما حالا برخی از مشتریانش می‌گویند غذاها کیفیت قبلی را ندارد و آنها رضایت قبلی را ندارند یا همان برج میلاد که ورودی  شامَش از ٢٠٠‌هزار تومان به بالاست، نتوانسته رضایت مشتریان را به دست آورد و گرانی مزید بر علت شده تا مشتریان را از رفتن به چنین رستوران‌های لاکچری  منصرف کند.

حتما شیشلیک‌های معروف مشهد به گوش‌تان خورده است و جالب است که بدانید مشهدی‌ها برای حفظ مشتری راهکار دیگری در پیش گرفته‌اند و تلاش کرده‌اند تا آنجا که می‌توانند قیمت کباب‌های‌شان را با کمترین ‌درصد ممکن بالا ببرند.

کافی است منوی رستوران‌های مشهد را جست‌وجو کنید تا با انواع و اقسام کباب‌هایی مواجه شوید که حداکثر قیمت‌شان به ٨٠ تا ٩٠‌هزار تومان می‌رسد. برای  مثال، رستوران پسران کریم یکی از معروف‌ترین رستوران‌های مشهد که مشتریان زیادی را به خود اختصاص داده است، آنچنان افزایش قیمتی نداشته است؛ به طوری که در سال ٩٦ هر پرس شیشلیک در این رستوران ٦٥‌هزار تومان بود و حالا به ٨٠‌هزار تومان رسیده است یا چلو ماهیچه که بیش از ٩٠‌هزار تومان در این رستوران قیمت ندارد. این در حالی است که اگر همین  غذا را در رستوران‌های معروف تهران سفارش دهید، باید بین ١١٠ تا ١٣٠‌هزار تومان پول بدهید؛ به عبارتی یک کارگر ساده با حقوق مصوب یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان و با قیمت هر پرس چلوکباب ٤٠ هزار تومان حداکثر می‌تواند ٣٠ تا ٣٥ وعده چلوکباب بخورد. به عبارتی او اگر تمام مخارج زندگی‌اش را نادیده بگیرد، می‌تواند تقریبا هر روز یک پرس چلوکباب بخورد!

٧٠‌درصد چلوکبابی‌ها تغییر کاربری دادند

علی‌اکبر نریمانی، رئیس اتحادیه چلوکباب و خورشت می‌گوید: «در اتحادیه ‌هزار عضو وجود دارد که از این تعداد ٧٠‌درصد تغییر کاربری داده‌اند  و یا تعطیل شده‌اند. »

او توضیح می‌دهد: «بخش قابل توجهی از چلوکبابی‌هایی که تغییر کاربری داده‌اند، تبدیل به رستوران‌هایی با غذای بیرون‌بر شده‌اند؛ زیرا غذا‌های بیرون‌بر نیاز به خدمات کمتری دارند و هزینه‌های جاری چلوکبابی‌ها را بین ٢٠ تا ٢٥‌درصد کاهش می‌دهد. او می‌گوید: «افزایش قیمت گوشت در‌ سال ٩٧ مشتریان چلوکبابی‌ها را حدود ٣٠‌درصد ریزش داده است؛ چرا که مردم توان خرید خود را از دست داده‌اند.»

اما قیمت‌ها چطور  محاسبه می‌شوند قیمت‌هایی که منطقه به منطقه با یکدیگر تفاوت دارد. نریمانی در این زمینه توضیح می‌دهد: «قیمت‌گذاری‌ها با یکدیگر متفاوت است؛ به‌عنوان مثال  اگر فیله راسته گوسفند باشد هر کیلو گرم آن  ١٥٠‌هزار تومان قیمت دارد. ما قیمت مواد اولیه مانند گوشت، قیمت برنج و خدمات و.... به علاوه منطقه‌ای که چلوکبابی در آن قرار دارد و کیفیت کباب ارایه شده، همه و همه فاکتورهایی است که براساس آن قیمت را محاسبه می‌کنیم  و سپس نرخ‌گذاری از طرف اتحادیه صورت می‌گیرد؛ چرا که در چلوکبابی‌ها ٥٠ نوع خدمات  ارایه می‌شود  و تک تک این خدمات  باید بر روی آن محاسبه شود. به جز  این باید در نظر داشت که چلوکبابی‌ها رزومه خاصی دارند و  به‌طور جداگانه‌ای  و بنا بر مبناهای خود قیمت‌گذاری  انجام می‌شود.

جالب است که بدانید براساس نرخ‌های مصوب اتحادیه رستوران‌های درجه یک حداکثر قیمتی که می‌توانند برای یک پرس چلوکباب بگیرند، ٣٥‌هزار و ٥٠٠ تومان است و یک سیخ کباب معمولی ٤٥٠٠ تومان قیمت خورده است!

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ناکارآمدی پدافند پرهزینه عربستان در مقابله با حمله پهپادی
وزیر صمت: با شرکت‌های بین‌المللی متعهد همکاری وزیر صمت: با شرکت‌های بین‌المللی متعهد همکاری می‌کنیم
حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد
تورم در انگلیس به پایین‌ترین حد در سه سال گذش تورم در انگلیس به پایین‌ترین حد در سه سال گذشته رسید
سایپا در آفریقای جنوبی
گالری به یاد قدیما گالری به یاد قدیما
ظهور قریب‌الوقوع یک ابرطبقه/ توزیع بی سابقه رانت در سال گذشته از ناآگاهی بود
روزگار افول انبوه‌سازان مسکن روزگار افول انبوه‌سازان مسکن
روایت رسانه های داخلی از سفر هیات سیاسی طالبا روایت رسانه های داخلی از سفر هیات سیاسی طالبان به تهران
آغاز پرداخت سود سهام عدالت سال97 از آبان ماه
نشست شورای کار ترکیه و ایران در آنکارا آغاز شد
فرصت‌سازی کسب و کار در فولاد مبارکه اصفهان فرصت‌سازی کسب و کار در فولاد مبارکه اصفهان
واکنش وزارت کشاورزی به خبر "فساد ۱۰۰۰ میلیارد واکنش وزارت کشاورزی به خبر "فساد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی"
همتی: پوتین پیشنهاد مبادله با اوراسیا از طریق سامانه مبادلات بانکی را پذیرفت
بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در جامعه باشند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تولید پکیج‌های نوین تصفیه فاضلاب در کشور
شاخص بورس تهران در کانال ۳۰۰ هزار واحدی دوام نیاورد
تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان
اختصاص ۲۰۰هزار میلیارد تسهیلات بانکی به توسعه
طرح‌های استعدادیابی، راهبرد مطمئن برای تقویت ورزش اصفهان
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه پنجشنبه تا صبح جمعه
ذخیره ارزی چین از مرز ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت
«فیلتر دوده» داخلی سازی شود
میلیاردرهای دنیا چقدر ثروتمندتر شده‌اند؟
قطع کوله‌بری موجب افزایش بیکاری در شهرستان‌ها قطع کوله‌بری موجب افزایش بیکاری در شهرستان‌های مرزی کرمانشاه شده است
پیگیر بازنگری در قانون کار هستیم / انحراف ۱۲درصدی در تسهیلات اشتغالزایی
امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است
صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان اس صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان است
کارشناس بانکی: سوئیفت ایرانی - روسی مطمئن تری کارشناس بانکی: سوئیفت ایرانی - روسی مطمئن ترین راه برای انجام تبادلات بانکی است
بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در جامعه باشند