شنبه 30 شهریور 1398

عبور شاخص بورس از محدوده بلاتکلیفی/ بازار سهام برای صعودی تازه تجدید قوا می‌کند؟

​شاخص بورس تهران طی معاملات امروز در بازار سهام با رشد تقریبا 3هزار واحدی مواجه شد و با ورود به 229هزار واحدی از سقف قبلی خود که در 15 اردیبهشت امسال رقم خورده بود فاصله گرفت. به نظر می‌رسد سقف قبلی شاخص کل بورس تهران به کلی شکسته شده و بازار سهام آماده ورود به محدوده‌ای جدید است.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |6/9/2019 3:45:48 PM 1590 بازدید

عبور شاخص بورس از محدوده بلاتکلیفی/ بازار سهام برای صعودی تازه تجدید قوا می‌کند؟

به گزارش اقتصاد آنلاین شاخص بورس تهران امروز پس از چند روز بلاتکلیفی و نوسان ناچیز در محدوده 222 تا 225 هزار واحدی، سرانجام با قدرت از این محدوده عبور کرد. بر این اساس نماگر اصلی بازار سهام امروز با رشدی 2هزار و 920 واحدی در سطح 229 هزار و 808 قرار گرفت.

نمادهای «فولاد»، «وبملت»، «رمپنا»، «کچاد» و «حکشتی» بیشترین تأثیر مثبت را برای شاخص کل به ارمغان آوردند و آن را مجموعا به اندازه 800واحد ارتقا دادند. و در طرف دیگر نمادهای «بفجر»، «ومعادن» و «فخاس» بیشترین اثر منفی را به شاخص کل تحمیل کردند.

چرا بورس از سایر بازارها عقب ماند؟

شاخص بورس تهران از ابتدای سال جاری تا کنون 28.6 درصد رشد داشته است. به عبارت دقیق‌تر ارزش دارایی فعالان بازار سهام در بهار جاری به طور متوسط بیش از 28 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که بازارهای موازی در همین مدت رو به نزول داشته‌اند. دلار بازار آزاد این روزها به کانال 12هزار تومانی بازگشته است، سکه امامی به نیمه کانال 4.5 میلیون تومان بازگشته و بازار کالای بادوام مانند خودرو و ملک نیز در رکود فرورفته است.

دلیل سبقت بازار سهام از سایر بازارهای داریی در سه ماه گذشته ریشه در عقب‌ماندگی این بازار نسبت رقبای خود در سال گذشته دارد. در سال گذشته قیمت اغلب دارایی‌های 3.5 تا 4 برابر شد. این در حالی است که بازده شاخص بورس از فروردین 97 تا کنون 130درصد رشد نشان داده است که بخش قابل توجهی از این رشد در سه ماه اخیر رخ داده است.

با همین استدلال عمده کارشناسان بازار سهام معتقدند که برای توقف روند صعودی بازار سهام هنوز زود است. افزایش نرخ ارز از طرفی درآمد ریالی شرکت‌های صادراتی را افزایش داده و از طرف دیگر باعث افزایش ارزش جایگزینی شرکت‌ها شده است. همچنین موج تورمی که باعث جهش قیمت کالاها و خدمات داخلی شد نیز درآمد سایر شرکت‌ها را افزایش داد.

اما در همین مدت یک ریسک سیستماتیک معنادار قیمت‌های سهام را تحت تأثیر قرار داد. ریسک‌‌های سیاسی ناشی از تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران، این هراس را ایجاد کرده بود که در روند فعالیت شرکت‌ها موانعی غیرقابل رفع ایجاد شود. اگرچه تحریم‌ها هزینه‌هایی را به فضای کسب و کار در ایران تحمیل کرد، اما این هزینه‌ها ویران‌کننده نبود. زمان می‌برد تا فعالان بازار سهام به این جمع‌بندی برسند که پدید تحریم فلج‌کننده نیست و حالا به نظر می‌رسد با وجود آنکه نرخ ارز رو به کاهش دارد، اما خبری از فشار قابل توجه فروش و کاهش قیمت‌ها در بازار سهام نیست. در واقع بورس هنوز در حال جبران عقب‌ماندگی خود نسبت به بازارهای موازی است.

نکته دیگری که باعث افزایش جذابیت بازار سهام در شرایط فعلی می‌شود، عدم تطبق قیمت‌های نسبی بازار سهام نسبت به سایر بازارهاست. با جهش نرخ ارز که خود ریشه در انباره گسترده نقدینگی انباشته داشت، قیمت‌های نسبی کالاها و خدمات دچار عدم تعادل شد. همین عدم تعادل‌ها بود که در هر برهه خود را در بازاری جدید نشان می‌داد. یک روز دستمال کاغذی نایاب می‌شد و روز دیگر رب گوجه‌فرنگی! ارزان شدن کالاها نسبت به ارز از طرفی میل مصرف‌کنندگان به ذخیره‌سازی کالاها را افزایش داد و از طرف دیگر صادرات غیررسمی (قاچاق) را رونق بخشید. پس از آنکه قیمت این کالاها نیز افزایش یافت و بازارها خود را با شرایط جدید وفق دادند پدیده کمیابی کالاها را مرتفع شد.

در شرایط تورمی و هجوم نقدینگی به بازارها، معمولا بازارها به ترتیب تقارن اطلاعاتی به سمت تعادل جدید حرکت می‌کنند. منظور از تقارن اطلاعاتی اختلاف اطلاعات خریداران و فروشندگان در بازار یک محصول است. هر چه این تقارن اطلاعاتی کمتر باشد، بازارها دیرتر به تعادل می‌رسند.

بازار سهام اگرچه از سایر بازارها شفاف‌تر است اما به دلایل متعدد از شکاف عمیق اطلاعاتی بین فعالان، رنج می‌برد. بخشی از این عدم تقارن اطلاعاتی به دلیل ضعف سواد مالی و بخش مهمتر آن به دلیل ماهیت این بازار شکل می‌گیرد. این بازار نیاز به تحلیل دارد و در شرایط بی‌ثبات اقتصادی و سیاسی، تحلیل تقریبا غیرممکن می‌شود.

حالا به نظر می‌رسد با گذشت زمان، رفته‌رفته تحلیل بازار سهام ساده‌تر می‌شود و اطلاعات بین فعالان این بازار متوازن‌تر می‌شود. بنابراین می‌توان انتظار داشت که بورس همچنان به روند صعودی و بازپس‌گیری سهم خود از اقتصاد کشور ادامه دهد.

عبور شاخص از محدوده بلاتکلیفی

رشد امروز شاخص بورس باعث شد این نماگر مهم از محدوده کم‌نوسانی که در چند روز کاری اخیر با آن درگیر بود جدا شود. حالا می‌توان به جرأت ادعا کرد که شاخص بورس سقف تاریخی خود را که در 15 اردیبهشت سال جاری شکل گرفته بود، شکسته است. این پدیده معنادار می‌تواند به منزله آماده شدن بازار سهام برای ثبت رکوردهای جدید باشد. پدیده شکست سقف قیمتی یا Breakout سیگنال مهمی برای ادامه روند است. حالا به نظر می‌رسد که شاخص بورس توان لازم را برای رشد دست‌کم تا محدوده 245 تا 250 هزار واحدی دارد.

 

 

 

 

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ناکارآمدی پدافند پرهزینه عربستان در مقابله با حمله پهپادی
وزیر صمت: با شرکت‌های بین‌المللی متعهد همکاری وزیر صمت: با شرکت‌های بین‌المللی متعهد همکاری می‌کنیم
حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد حقیقی که با حمله به قلب نفت عربستان آشکار شد
تورم در انگلیس به پایین‌ترین حد در سه سال گذش تورم در انگلیس به پایین‌ترین حد در سه سال گذشته رسید
سایپا در آفریقای جنوبی
گالری به یاد قدیما گالری به یاد قدیما
ظهور قریب‌الوقوع یک ابرطبقه/ توزیع بی سابقه رانت در سال گذشته از ناآگاهی بود
روزگار افول انبوه‌سازان مسکن روزگار افول انبوه‌سازان مسکن
روایت رسانه های داخلی از سفر هیات سیاسی طالبا روایت رسانه های داخلی از سفر هیات سیاسی طالبان به تهران
آغاز پرداخت سود سهام عدالت سال97 از آبان ماه
نشست شورای کار ترکیه و ایران در آنکارا آغاز شد
فرصت‌سازی کسب و کار در فولاد مبارکه اصفهان فرصت‌سازی کسب و کار در فولاد مبارکه اصفهان
واکنش وزارت کشاورزی به خبر "فساد ۱۰۰۰ میلیارد واکنش وزارت کشاورزی به خبر "فساد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی"
همتی: پوتین پیشنهاد مبادله با اوراسیا از طریق سامانه مبادلات بانکی را پذیرفت
بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در جامعه باشند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تولید پکیج‌های نوین تصفیه فاضلاب در کشور
شاخص بورس تهران در کانال ۳۰۰ هزار واحدی دوام نیاورد
تنبلی چشم؛ رایج‌ترین دلیل نارسایی بینایی در کودکان
اختصاص ۲۰۰هزار میلیارد تسهیلات بانکی به توسعه
طرح‌های استعدادیابی، راهبرد مطمئن برای تقویت ورزش اصفهان
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه پنجشنبه تا صبح جمعه
ذخیره ارزی چین از مرز ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت
«فیلتر دوده» داخلی سازی شود
میلیاردرهای دنیا چقدر ثروتمندتر شده‌اند؟
قطع کوله‌بری موجب افزایش بیکاری در شهرستان‌ها قطع کوله‌بری موجب افزایش بیکاری در شهرستان‌های مرزی کرمانشاه شده است
پیگیر بازنگری در قانون کار هستیم / انحراف ۱۲درصدی در تسهیلات اشتغالزایی
امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه کشور در نظر گرفته شده است
صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان اس صادرات اولویت تولید محصولات کشاورزی گلستان است
کارشناس بانکی: سوئیفت ایرانی - روسی مطمئن تری کارشناس بانکی: سوئیفت ایرانی - روسی مطمئن ترین راه برای انجام تبادلات بانکی است
بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در جامعه باشند