یکشنبه 27 مرداد 1398

سریال 10 ساله جاده مرگ

راه‌های ارتباطی که یکی از عوامل توسعه پایدار، پیشرفت و ترقی است این روزها به دلایل مختلف تبدیل به قتلگاه و بلای جان مردمان شده است، بعضی از محورهای مواصلاتی به دلیل نداشتن استانداردهای لازم، عدم رعایت اصول مهندسی خسارت‌های جانی و مالی زیادی را به دست بشر می‌دهد.

کسب و کار | ایرنا | 3 ماه پیش |4/22/2019 7:12:42 PM 316 بازدید

سریال 10 ساله جاده مرگ
شهر دندی و منطقه انگوران به دلیل وجود معادن زیاد از جمله وجود بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه در این منطقه، راه ارتباطی دندی به تخت سلیمان و وجود پناهگاه حیات وحش همیشه به عنوان یکی از مقاصد مورد توجه رانندگان کامیون‌ها، خودروهای سبک و سنگین، گردشگران، دوستداران طبیعت و مسافران محسوب می‌شود به طوری که این محور پرترددترین محورهای ارتباطی شهرستان ماهنشان به شمار می‌آید.
متأسفانه این محور به دلیل وجود نقاط حادثه‌خیز قابل توجه و به تبع آن تصادفات مرگبار و آمار کشته‌ها، لقب جاده مرگبار را به خود اختصاص داده و کمتر شهروندی است که از خطرناک بودن این جاده گلایه‌ نداشته باشد چرا که برخی از آنان عزیزان خود را در همین محور از دست دادند.
تصادفات مرگباری که به یکباره شاهد از دست رفتن چندین شهروند و یا هموطن در یک روز بودیم و همین موضوع شاید برخی از مسئولان را به فکر ضرورت برطرف کردن مشکلات و نقاط حادثه‌خیز این محور بیاندازد ولی متأسفانه همانند گذشته این احساس وظیفه پس از چند روز به فراموشی سپرده شده و این فراموشی ممکن است تا 10 سال به طول انجامیده هنوز هم به نتیجه نرسد.

** در 10 سال فقط 25 کیلومتر تعریض جاده زنجان- دندی انجام شده است
این‌که عامل انسانی در بروز تصادفات نقش چشم‌گیری دارد قابل کتمان نیست ولی پوشاندن بی‌مسئولیتی برخی از مسئولان در قبای سهل‌انگاری و خطای انسانی نیز به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست چرا که برای نمونه از آغاز تعریض جاده مرگبار زنجان- دندی به طول 90 کیلومتر که در سال چندین کشته و مصدوم به همراه دارد بیش از 10 سال می‌گذرد و به گفته شهروندان تنها 25 کیلومتر از آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته و قابل استفاده بوده و هنوز نقاط پرحادثه آن اصلاح نشده است.
مرداد ماه سال گذشته بود که در یک روز بارانی در همین محور زنجان به دندی چهار نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند و خانواده آن‌ها داغدار شدند و نزدیک به 10 نفر دیگر نیز دچار مصدومیت جرحی شدند که به گفته عضو شورای شهرستان ماهنشان و به استناد شاهدان در محل علت اصلی این تصادف را کوتاهی پیمانکار در نحوه جمع‌آوری آب‌های سطحی و سرریز شدن آب باران و ماسه بر روی پل در دست احداث بوده و همین کوتاهی‌ها و بی‌توجهی‌ها را سبب بروز تصادفات فوتی، جرحی و مالی در آن محور می‌داند.
به گفته این عضو شورای استان عملیات تعریض جاده زنجان- دندی از 10 پیش تاکنون حدود 20 کیلومتر انجام شده و از سمت دندی به زنجان نیز که از 8 سال پیش آغاز شده فقط 5 کیلومتر پیشرفت داشته است در حالی که با بهره‌برداری از 25 کیلومتر آن هنوز محورهای حادثه‌ساز و تصادف‌خیز همچنان بر جای مانده و معلوم نیست این پروژه تا چند سال دیگر همچنان ادامه‌دار خواهد بود.

** پیشرفت لاک‌پشتی و تخصیص اعتبار قطره‌چکانی محور زنجان- دندی
وی با تأکید بر این‌که به دلیل عدم تخصیص اعتبارات عمرانی تعریض جاده از سمت دندی به زنجان به کندی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: از سمت زنجان نیز اجرای این پروژه با تخصیص اعتبار قطره‌چکانی به صورت لاک‌پشتی در دست اقدام است و با این روند کنونی معلوم نیست باید چندین نسل دیگر منتظر اتمام و بهره‌برداری از آن باشند.
فرامرزلو معتقد است شورای شهر دندی پیگیری‌های لازم را در خصوص تسریع در انجام عملیات عمرانی پروژه انجام داده ولی ادارت مرتبط بر کمبود اعتبارات اشاره دارند، افزود: اهمیت موضوع به قدری است که استاندار و معاونانش نیز از محل پروژه بازدید کرده و تأکید بر سرعت بخشیدن به عملیات عمرانی داشتند.
وی با بیان این‌که در بازدید استاندار از پروژه مقرر شده درصدی از مبلغ هزینه پروژه توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و مابقی نیز از اعتبارات دولتی ناشی از عواید معادن موجود در منطقه به پروژه اختصاص داده شود، تصریح کرد: بهسازی این راه ارتباطی برای توسعه شهر و منطقه بسیار تأثیرگذار بوده تا جایی که در حال حاضر به دلیل نبود جاده مناسب بسیاری از سرمایه‌گذاران تمایل به فعالیت در منطقه را ندارند.

** نارضایتی مردم دندی از نبود راه ارتباطی مناسب
به گفته عضو شورای شهر دندی در حال حاضر بیشترین نارضایتی مردم محل از نبود راه ارتباطی مناسب و نیز نبود پزشک متخصص در منطقه است، ابراز کرد: متأسفانه با وجود وسعت و جمعیت بالای شهرستان تخصیص اعتبارات برای پروژه‌های عمرانی کمتراز شهرستان‌های دیگر استان است.
وی با تأکید بر این‌که آسفالت محور دندی به دلیل تردد ماشین‌آلات سنگین به سبب وجود معادن روی در منطقه از بین رفته و تا زمان اتمام پروژه تعریض و بهسازی در حال حاضر جاده نیاز به روکش دارد، خاطرنشان کرد: عمر مفید آسفالت محور دندی با وجود تردد دستگاه‌های سنگین بیشتر از دو سال نیست.
این مسئول در خصوص تخصیص بخشی از ارزش افزوده معادن در راستای توسعه منطقه نیز عنوان کرد: تخصیص یک درصد از فروش معادن به شهرستان در قانون برنامه ششم به منظور بهبود شاخص‌های توسعه‌ای منطقه مورد تأکید بود ولی نحوه توزیع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تاکنون مبلغی در این خصوص به شهرستان تخصیص داده نشده است.

** استقرار پاسگاه ویژه در محور زنجان- دندی
سرهنگ محمدعلی عظیمی، جانشین رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان در گفت‌وگو با صدای زنجان از جمله اقدامات پلیس راه در محور زنجان به دندی را اعزام تیم‌های گشتی و نیز ایجاد پاسگاه عنوان کرده و می‌افزاید: از آنجایی که این محور فاقد پاسگاه نیروی انتظامی بوده و پاسگاه زنجان- بیجار به مسائل و مشکلات رخ داده در این مسیر رسیدگی می‌کرد از همین رو در کیلومتر 80 محور مذکور پاسگاه مستقر شده و به صورت مستقل در حال فعالیت است.
این مسئول معتقد است هر چند محور زنجان- دندی دارای نقاط حادثه‌خیز بوده و نیاز به اصلاح و تعریض دارد ولی به عقیده من بیشترین عامل تصادفات سهل‌انگاری و بی‌توجهی رانندگان به قوانین راهنمایی و رانندگی است چرا که راننده با وجود خطرساز بودن جاده برای انجام سبقت به این موضوع توجهی نداشته و در نقطه حادثه خیز اقدام به سبقت می‌کند، یادآور شد: این محور به دلیل وجود سرازیری و پرتگاه از جمله جاده‌های پرخطر استان بوده و رانندگان باید توجه بیشتری به این موضوع داشته و مقررات راهنمایی و رانندگی را جدی بگیرند تا جان خود و سرنشینان را به خطر نیاندازند.

**سهم 3.14 درصدی محور زنجان- دندی از وقوع 2 هزار تصادف رخ داده در محورهای مواصلاتی استان
به گفته سرهنگ عظیمی استاندارد بودن جاده یکی از فاکتورهای بروز تصادفات بوده بخش مهمی از آن به فرهنگسازی و رعایت مقررات از سوی رانندگان مرتبط است چرا که در حال حاضر بیشترین تصادفات رخ داده در محورهای مواصلاتی استان مربوط به اتوبان زنجان- قزوین است حال این‌که این محور فاقد پرتگاه یا سرازیری بوده و تقریباً جاده استانداردی است ولی 36 درصد از مجموع تصادفات رخ داده مربوط به این محور است، افزود: سهم محور زنجان- دندی از کل تصادفات 3.14 درصد برآورد شده است در حالی که سال گذشته در مجموع 2 هزار تصادف در محورهای مواصلاتی استان به ثبت رسیده است.
به گفته این مسئول اوایل سال گذشته 4 مورد تصادف فوتی در محور زنجان- دندی که منجر به کشته شدن 7 نفر از هموطنان شده بود به ثبت رسیده است، ابراز کرد: در این محورنیمه نخست سال گذشته 26 تصادف جرحی و 38 تصادف خسارتی رخ داده بود که در پی آن 37 نفر دچار مصدومیت شدند.
** تصادفات و حوادث رانندگی در ایران دومین عامل مرگ‌ و میر بعد از حملات قلبی
براساس آمارها روزانه 75 نفر در ایران بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند، بر این میزان تلفات جانی باید خسارات اقتصادی ناشی از تصادفات را نیز افزود که حدود 8هزار میلیارد تومان یعنی 4درصد تولید ناخالص ملی کشور است.
ارائه این آمارها زمانی دردناک‌تر می‌شود که بدانیم ایران با ثبت ‌آمار 27 هزار کشته در سال نسبت به جمعیت 80 میلیونی خود رتبه نخست را در این زمینه در دنیا داراست بنابراین امروزه در مورد آمار تلفات انسانی جاده‌های کشور آمارهای مختلفی ارائه می‌شود، اما آنچه به عنوان حقیقت ماجرا به قوت خود باقی است تعداد بالای مصدومان و کشته‌شدگان در سوانح رانندگی است که اگر میانگین 23 تا 27 هزار کشته در حوادث رانندگی در طول سال معیار قرار دهیم بخش قابل توجهی از این آمار در محورهای مواصلاتی دندی شکل می‌گیرد .
در پایان این نکته قابل ذکر است که دندی با حدود چهار هزار نفر جمعیت به دلیل وجود شرکت‌های سرب و روی مهاجر‌پذیر است، این شهر چند سالی است که نام شهر را برخود دارد، دندی که پیش‌تر روستایی در قلب بخش انگوران بود، اکنون در قامت شهر خودنمایی می‌کند، اما هنوز نشانه‌هایی از روستا در آن به چشم می‌خورد. هنوز امکانات زیرساختی در این شهر جدید فراهم نشده است و شهروندان آن برای توسعه شهرشان به گذشت زمان امید دارند تا شاید بتوانند از امکانات رفاهی و تفریحی بیشتری برخوردار شوند از همین رو عده‌ای بر این باوراند که دندی با تمام ضعف‌هایش اگر با شهرهای همجوارش مقایسه شود در رتبه بالایی قرار دارد.

* الهام احمدی، روزنامه صدای زنجان
3088
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جک T8 با چه قیمتی توسط کرمان موتور عرضه می‌شود؟
معارضان محلی مانع جدی سرمایه گذاری در ایلام هستند
۴۰۰ میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت‌های تکاب تخصیص یافت
امسال بیش از ۹۳ تن و ۶۴۰ کیلوگرم موادمخدر در سیستان و بلوچستان کشف شده است
‌لزوم چاره اندیشی جدی دولت برای ارتقای اقتصاد ‌لزوم چاره اندیشی جدی دولت برای ارتقای اقتصاد حمل و نقل
اقتصاد مقاومتی اعمال ریاضت و قطع ارتباط با کش اقتصاد مقاومتی اعمال ریاضت و قطع ارتباط با کشورهای دنیا نیست
موج گرانی مسکن در اطراف تهران موج گرانی مسکن در اطراف تهران
از تولید اس ۳۰۰ ایرانی تا حضور ۱۶ کشور در محور مقاومت
چرخ صنایع بزرگ بدون فعالیت صنایع کوچک نمی چرخد
هیچ واحد تولیدی با وجود تحریم تعطیل نشده است هیچ واحد تولیدی با وجود تحریم تعطیل نشده است
تهران - استانبول؛ زیر یک ساعت! تهران - استانبول؛ زیر یک ساعت!
تعیین تکلیف 500میلیون حساب بانکی
تئاتر ملی تنها با رجوع به سنت‌ها و داشته‌های تئاتر ملی تنها با رجوع به سنت‌ها و داشته‌های نمایش‌های آیینی محقق می‌شود
آیت‌الله‌ رئیسی: خود نظارتی عامل برپایی عدالت آیت‌الله‌ رئیسی: خود نظارتی عامل برپایی عدالت اداری است
استقبال سرمایه گذاران مازنی از هلدینگ سرمایه گذاری

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

سلطه سوداگران شبه دولتی
واسطه‌ها در سایر کشورها چگونه عمل می‌کنند؟
نقطه پایان دلالی غیرمولد
افزایش ترانزیت کالا در مسیر کریدور شمال جنوب با محوریت بندرکاسپین
توسعه مراودات منطقه آزاد انزلی و لوتوس روسیه
رمزعبور کاربران قابل حدس و ضعیف است!
عرضه ۵۰ میلیون گوشی تاشو ظرف ۵ سال!
شبی به یاد ابراهیم مرادی فیلمساز پیشگام
معاون استاندار خراسان رضوی: همه موظف به حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان هستند
شرایط فروش برق به وزارت نیرو
حمایت از ورزش در صدر خواسته‌های استاندار از مدیران فارس
خرید و فروش بیت کوین هنوز ممنوع است
استاندار: تکمیل طرح های پیشگیرانه سیل در گلستان ضروریست
استاندار: واحدهای تولیدی کرمانشاه به خط اعتباری یک هزار میلیارد تومانی نیاز دارند
نیش زنبور عامل واژگونی تانکر سوخت شد