یکشنبه 5 خرداد 1398

نساجی ظرفیتی برای عبور از تحریم ها

صنعت نساجی در ایران با توجه به ظرفیت های موجود می تواند زمینه بسیار خوبی برای کاهش آمار بیکاری و راهکاری مناسب برای جبران کاهش درآمدهای ارزی ناشی از تحریم های ظالمانه باشد.

صنعت و معدن | ایرنا | 3 ماه پیش |2/20/2019 4:12:51 AM 654 بازدید

نساجی ظرفیتی برای عبور از تحریم ها
به گزارش ایرنا، در حالی که نساجی با حدود یک قرن سابقه در کشورمان ، پنج درصد سرمایه گذاری های بخش صنعت را در اختیار دارد، 13درصد اشتغال واحدهای صنعتی نیز مربوط به این حوزه است.
براساس آمار موجود، متوسط هزینه مورد نیاز به منظور ایجاد اشتغال برای یک نفر در صنعت نساجی حدود 25 درصد از متوسط هزینه ایجاد اشتغال یک نفر در کل صنعت کشور است .
آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت( صمت) حاکی است امسال با وجود چالش های ناشی از جنگ روانی و تحریم های اقتصادی، صادرات محصول نساجی کشور در 9 ماهه سال 1397، 28 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت و این امر بیانگر ظرفیت های بالای این حوزه است.
به گفته مدیرکل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت هفت هزار و 900 واحد تولیدی فعال نساجی در ایران وجود دارد که اقدام لازم برای تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش این واحدها برنامه ریزی شده است.
افسانه محرابی اظهار داشت: با حل مشکل تجارت و بازرگانی جهانی، صنعت نساجی در زمینه های واردات، صادرات و نصب ماشین آلات جدید گسترش پیدا کرد و مشکل مالی و بانکی آنها هم کمتر شد.

** نساجی بهترین راه برای عبور از تحریم
همچنین مدیر دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد گفت: در دوره قبلی تحریم و بر اساس آمار رسمی، 700 دستگاه ماشین بافندگی و در آمار غیررسمی 2 هزار دستگاه ماشین بافندگی بدون حمایت دولت وارد کشور شد.
سید حسین دشتی با اشاره به اینکه صنعت نساجی، ظرفیت گسترش و مقاومت در شرایط تحریم را دارد، تدوین نقشه راه و مشخص شدن وظایف دستگاه ها را در توسعه نساجی با اهمیت خواند.
وجود کارخانه های قدیمی و با سابقه نساجی در یزد و نیز به دلیل ظرفیت بالا در اشتغال خصوصا مشاغل خانگی، کمک بسیار مطلوبی برای توسعه و عبور از تحریم های اقتصادی است.
یزد از گذشته ، نه تنها به سبب معماری ویژه و بنا‌های باستانی که بخشی از آن ثبت جهانی شد ، بلکه به سبب وجود صنایع گوناگون از جمله صنعت بافندگی و نساجی معروف و شناخته شده است.
هر جای ایران نامی از ترمه، روفرشی و دستمال به میان آید، نام یزد نیز با آن همراه خواهد بود و این امر بیانگر اهمیت آن در استان و جایگاه آن در میان مردم است.
25 درصد سهم اشتغال یزد و فعالیت 23 هزار نفر در این حوزه مبیین جایگاه نساجی در میان یزدی ها ست و ورود آن به برخی خانه ها و محلات به عنوان شغل خانگی همچنان ادامه دارد.

** سهم 27 درصدی یزد از تولیدات نساجی کشور
رئیس سازمان صمت یزد با اشاره به رتبه دوم استان با تولید 27 درصد محصول این صنعت در کشور به ایرنا گفت: هم اکنون 662 واحد نساجی استان پروانه بهره برداری دادر، اگر صنوف مرتبط را به آن اضافه کنیم این تعداد به چهار هزار و 309 واحد می رسد.
محمدرضا علمدار یزدی می گوید: هم اکنون در سه هزار و 290 واحد تولیدی و صنعتی فعال استان بیش از 100 هزار نفر مشغول کار هستند
وی با بیان اینکه فعالیت نساجی صنعتی از سال 1304 خورشیدی در ایران آغاز شد، اظهار داشت: از همان زمان فعالیت نساجی صنعتی نیز در یزد آغاز شد و امروز از پیشگامان آکادمی و صنعتی این بخش محسوب می شود.

** تمایل سریلانکا به خرید پارچه های خام در یزد
همچنین سفیر سریلانکا در تهران در نشستی با فعالان حوزه اقتصادی استان یزد توسعه روابط اقتصادی کشورش با یزد را به نفع مردم این استان و جمهوری اسلامی دانست.
« محمد شریف انیس » اضافه کرد: تلاش‌ها برای زمینه‌سازی مناسب برای سرمایه‌گذاری، انجام توافق‌های لازم و ارتباط با فعالان صنعتی و تولیدی مدنظر است.
وی بیشترین صادرات کشورش را پوشاک ذکر کرد و یادآور شد: این کشور برای توسعه و فعالیت تجاری و بازرگانی به پارچه خام نیاز دارد و یزد در این زمینه از توانایی‌های خوبی برخوردار است.

** 10 درصد سرمایه گذاری یزد در حوزه نساجی
هم اکنون نساجی سهم هشت درصدی تولید ناخالص داخلی استان و سهم 42 و 27 درصدی در میان صنایع فلزی و غیرفلزی را داراست.
مشاور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد در باره تاثیر اشتغال صنایع نساجی استان به ایرنا اظهار داشت: از 9 هزار و 818 واحد نساجی کشور، حدود 2 هزار واحد آن در استان قرار دارد.
الهه اسلامی افزود: در مجموع 10 درصد سرمایه گذاری یزد و 25 درصد سهم اشتغال استان مربوط به این حوزه است.
وی می گوید: هم اکنون حدود 23 هزار نفر در این صنعت، مشغول به کار هستند و نساجی بیشترین سهم اشتغال نسبت به سرمایه گذاری را دارد.
مشاور مدیرکل تعاون یزد خاطرنشان کرد: استان، رتبه اول تولید محصول سنتی و رتبه دوم تولید پارچه پنبه ای، الیاف مصنوعی، ریسندگی نخ پنبه و پلی استر را داراست.
اسلامی تصریح کرد: نساجی از نظر عوامل فیزیکی، شیمیایی و ارگونومی جزو مشاغل سخت و زیان آور به حساب می آید و این امر در نبود انگیزه ورود دانش‌آموختگان این رشته به بازار کار اثرگذار است.

** اشتغال بالا با سرمایه گذاری پایین در نساجی
همچنین رئیس انجمن نساجی استان از یزد با عنوان شهر نساجی یاد کرد و اظهار داشت: پایین بودن قیمت تمام شده کالا، بازار خوب صادرات وجود کارگر و انرژی ارزان، نیاز اندک به ارز ، نبود آلودگی زیست محیطی، کم آبخواه بودن (جز مرحله رنگریزی و تکمیل)، ارزش افزوده بالا و مزیت نسبی به دلیل مشتقات نفتی مواد اولیه از مزایای این صنعت است.
مجتبی دستمالچیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یادآور شد: در صنایع نساجی، نسبت میزان اشتغال به حجم سرمایه گذاری بالاست و به ازای تولید هرکیلو گرم پارچه پیراهنی، 15 نفر مشغول کار هستند.
وی خاطرنشان کرد: صنایع پوشاک با توجه به نیروی انسانی بالا، سرمایه پایین ، ارزش افزوده آن حدود سه برابر است و یزد ظرفیت توسعه صنعت پوشاک را نیز داراست.
به اعتقاد رئیس انجمن نساجی یزد، دلیل رکود این صنعت ناشی از کاهش ارزش افزوده صنعت نساجی و گرانی مواد اولیه در بازه زمانی 1362 تا 1372، است.

** فعالیت 2 هزار واحد نساجی در یزد / پاسخگوی 70 درصد نیاز کشور
به گفته دستمالچیان ، هم اکنون یک هزار و 964 واحد کوچک و بزرگ نساجی در استان وجود دارد که بدون هیچ اتکایی به دولت، فعالیت می کنند و از مشتریان خوش حساب بانک ها هستند.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در احیای واحدهای نساجی تا استفاده کامل از ظرفیت کامل تولید این واحدها باید در اولویت باشد، ادامه داد: در صنعت کاشی، 70 درصد مازاد نیاز داخلی تولید وجود دارد اما در صنعت نساجی اگر با تمام ظرفیت کار شود تنها 70 درصد نیاز بازار داخلی تامین می شود.

** یزد قطب تولید شال و روسری کشور
این صنعتگر یزدی با بیان اینکه، یزد قطب تولید شال و روسری ایران است و با توسعه چاپ دیجیتال می تواند ارزش افزوده بالایی ایجاد کند، می گوید: برندسازی ، توسعه تولید گرانول پلی استر و پلی پروپیلین ، تجهیز خطوط ریسندگی الیاف کوتاه، خطوط ذوب ریسی نخ پلی استر، خط آهارزنی و چله کشی و خط چاپ و تکمیل مدرن در توسعه صنعت پوشاک بسیار مهم است.
دستمالچیان با بیان اینکه نساجی در شرایط تحریم به دلیل کاهش میزان قاچاق (به علت افزایش نرخ ارز و موانع نقل و انتقال مالی) قوی تر می‌شود، درباره نقاط ضعف معتقد است: کامل نبودن چرخه تولید در نساجی و تبدیل نشدن پارچه به کالای نهایی از مهمترین این نقاط ضعف است.
وی نداشتن راهبرد، راهکار و ایجاد زمینه کپی کاری و تضعیف شرکت های رقیب ، نبود خلاقیت در فارغ التحصیلان رشته نساجی و ضعف دانش و سرمایه را از دیگر چالش ها عنوان کرد.
رئیس انجمن نساجی یزد از ایجاد دهکده نساجی با حضور نمایندگی تمام واحدهای این حوزه برای غلبه بر واسطه ها و تاسیس تعاونی تامین نیاز واحدهای نساجی برای خرید گروهی مواد اولیه و حمایت ار کارگاه های ضعیف تر خبر داد.

** نساجی صنعت آینده ساز برای یزد
عضو هیأت علمی دانشگاه یزد بر این باور است: صنعت نساجی ،صنایع تکمیلی و تبدیلی در حوزه مواد غذایی می تواند در کنار توسعه بخش خدمات از جمله صنایع آینده ساز استان باشد.
سعید عطار افزود: احتمال اثر تحریم بر صنعت نساجی به دلیل ممنوعیت نقل و انتقال مالی و عدم شفافیت در اقتصاد ایران وجود دارد.
وی با بیان اینکه نقشه راه صنعت نساجی باید مسیر مشخصی داشته باشد، مشخص شدن مشکل یا چالش اصلی که کاتالیزوری برای حل دیگر مسائل باشد را کارکرد اصلی نقشه راه برشمرد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: فرض کنیم مشکل اصلی صنایع نساجی، عدم استفاده از ظرفیت های موجود است و اگر بپرسیم که دلیل چیست، آنگاه می توانیم به لایه زیرین این مساله پی برد.
وی خاطر نشان کرد : بر اساس آخرین نسخه سند آمایش استان، اغلب صادرات حوزه نساجی را واسطه ها انجام می دهند که این روش، چالش بزرگی برای برندسازی و حفظ ارزش افزوده این صنعت است.

** نبود گزارش از روند رشد مصرف پوشاک
عضو انجمن نساجی استان یزد هم ناآگاهی به مسائل روز را معضل اصلی صنعت نساجی دانست و گفت: تقاضای جهانی پوشاک در سال 2017 معادل 1.8 تریلیون دلار و برای سال 2025 میلادی 2.5 تریلیون دلار پیش بینی شده است.
علیرضا فرخ‌نیا با بیان اینکه آمریکا با 341 میلیارد دلار تقاضا، بزرگ ترین مصرف کننده پوشاک در جهان است، افزود: سهم پوشاک در تجارت جهانی 57 درصد است.
وی اضافه کرد: در ایران هیچ آماری از روند رشد مصرف پوشاک وجود ندارد، بنابراین نمی توان سیاست گذاری مناسبی در این صنعت انجام داد با این حال حرکت نساجی به سمت محصول نهایی به دلیل اشتغال بالای زنان، کم آب بر بودن، ارزش افزوده بالا ، قابل توجیه است.
این کارشناس امور اقتصادی در عین حال با تأکید بر لزوم شناخت شرایط موجود و پیشرفت دنیا در صنعت پوشاک و تدوین برنامه راهبردی و تهیه نقشه راه، نبود انگیزه در دانش آموختگان دانشگاهی را از معایب نساجی عنوان کرد.
به هر حال به نظر می رسد با توجه به اینکه یزد به لحاظ نساجی کاملترین تنوع در انواع رشته‌ها را در ایران دارد و از سوی دیگر ظرفیت بالای نیاز داخلی پوشاک در کشور در کنار مزایای زیاد آن همچون پایین بودن قیمت تمام شده کالا، بازار خوب صادرات ، کارگر و انرژی ارزان، نیاز اندک به ارز ، نبود آلودگی های زیست محیطی، کم آبخواهی و ارزش افزوده بالا ، این صنعت می تواند راهکار مناسبی برای دور زدن تحریم ها باشد.
یزد که دومین استان تولید کننده انواع محصول نساجی است می تواند با طراحی های جدید و شناسایی بازارهای متنوع ، زمینه رشد صادرات و افزایش درآمدزایی این صنعت را فراهم کند.
1968/ 2047
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم!
رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن
ترفند جدید کلاهبرداران برای خالی کردن حساب مردم
چه کسی در حال جاسوسی از شما است؟
استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همرا استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همراه ملوان شد
دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شو دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شود
بهای طلا و دلار در آخرین روز هفته/ کاهش ١٧٠تو بهای طلا و دلار در آخرین روز هفته/ کاهش ١٧٠تومانى قیمت امامی در ٧روز
تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضر تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است
ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآ ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآمد
امام جمعه : معماری سنتی یزد نماد مدیریت مصرف امام جمعه : معماری سنتی یزد نماد مدیریت مصرف انرژی است
نحوه کار بازار متشکل ارزی برای فعالان اقتصادی مبهم است
چرا طلا از چشم هندی‌ها افتاد؟ چرا طلا از چشم هندی‌ها افتاد؟
عده‌ای ارز ۴۲۰۰تومانی می‌گیرند اما چیزی وارد نمی‌کنند/ نباید اجازه دهیم دشمن جسور شود
در افطاری رئیس‌جمهور با فعالان اقتصادی چه گذشت؟
برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دس برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دستی اردکان

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شو دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شود
رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن
استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همرا استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همراه ملوان شد
چه کسی در حال جاسوسی از شما است؟
امام جمعه : معماری سنتی یزد نماد مدیریت مصرف امام جمعه : معماری سنتی یزد نماد مدیریت مصرف انرژی است
148 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی به مازند 148 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی به مازندران ابلاغ شد
شرحی مستند بر راهبری یکساله منابع و برنامه توسعه ایلام
ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآ ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآمد
ترفند جدید کلاهبرداران برای خالی کردن حساب مردم
رمزعبور کاربران گوگل در معرض دسترسی هکرها!
بخش خصوصی باید یک کرسی در دولت داشته باشد
تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضر تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است
سهم استانها از بودجه کل کشور افزایش یابد
سیاست‌های بانکی عامل اصلی ضعف صنعت و تولید است
برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دس برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دستی اردکان