پیش بینی کارشناسان درباره آینده  مسکن در سال 97

بیت‌الله ستاری- کارشناس بازار مسکن- الزاماً رشد قیمت مسکن ادامه دارد و از شهریور ماه افزایش دوباره قیمت‌ها محرز است .

بیت‌الله ستاری در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت مسکن در حال حاضر حباب دارد یا واقعی است، می‌گوید پیش‌بینی این بود که قیمت مسکن بعد از چند سال رکود اواخر سال 95 افزایش یابد اما افزایش قیمت به تأخیر افتاد و از شهریور 96 قیمت‌ها بالا رفت و در زمستان با افزایش قیمت دلار جهش قیمتی در بازار مسکن رخ داد.

الزاماً رشد قیمت مسکن ادامه دارد و شهریور ماه افزایش دوباره قیمت‌ها محرز است مگر اینکه برای آن تدبیری اندیشیده شود و اگر برای آن فکری نشود بازار مسکن دوباره وارد رکود می‌شود. تدبیر جلوگیری از افزایش قیمت مسکن برنامه‌ای مانند افزایش تولید است یعنی باید اینقدر تولید داشته باشیم که با تقاضا سربه‌سر شود.

این کارشناس بازار مسکن می‌افزاید: عوامل سیاسی و وضعیت اقتصادی بر قیمت‌ها در بازار مسکن تأثیر دارد و در صورت تنش‌های سیاسی انتظار برای ثبات قیمت مسکن بیهوده است.

 

فردین یزدانی- مجری تدوین طرح جامع مسکن- حبابی بزرگتر در انتظار بازار مسکن است و آینده بازار مسکن با توجه به افزایش روزانه قیمت نامطمئن است،

فردین یزدانی مجری تدوین طرح جامع مسکن نیز کند شدن معاملات در اسفند و فروردین را به‌دلیل افزایش قیمت‌ها عنوان می‌کند و می‌گوید قیمت‌ها در آینده  قابل پیش‌بینی نیست چون بازار مسکن وابسته به تصمیم گیری‌های سیاسی است و وضعیت کلان اقتصادی پرنوسان نیز آن را تشدید می‌کند.

یزدانی می‌گوید حبابی بزرگتر در انتظار بازار مسکن است و آینده بازار مسکن با توجه به افزایش روزانه قیمت نامطمئن است، از طرف دیگر هم عوامل سیاسی باعث شده انتظارات ذهنی در بین فروشندگان شکل گرفته و آنها از معاملات از ترس از دست رفتن ملک با قیمت غیرواقعی واهمه دارند.

یزدانی نیز مانند بسیاری از فعالان اقتصادی معتقد است اگر شرایط در بازار مسکن تغییر نکند افزایش قیمت‌ها در ماه‌های آینده شدیدتر خواهد بود.

 

محسن عدالت‌خواه- کارشناس بازار مسکن- کاهش سود تسهیلات این خطر را هم دارد که می‌تواند بر روی افزایش قیمت مسکن در سال 97 تاثیرگذار باشد.

محسن عدالت‌خواه، کارشناس بازار مسکن، با وجود کاهش سود تسهیلات، هنوز هم عده‌ای توان خرید مسکن را ندارند و بسیاری از افراد با اقساط بالای تسهیلات مشکل خواهند داشت.

این کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که احتمال تاثیر کاهش سود تسهیلات بروی قیمت مسکن وجود دارد، عنوان کرد: کاهش سود تسهیلات این خطر را هم دارد که می‌تواند بر روی افزایش قیمت مسکن تاثیرگذار باشد.

 

مصطفی قلی‌خسروی- رییس اتحادیه مشاوران املاک- کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن به طور قطع می‌تواند موجب تحرک بازار مسکن شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید دارد باید از دولت بابت کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن ممنون باشیم. مصطفی قلی‌خسروی در واکنش به این موضوع که آیا مصوبه جدید شورای پول و اعتبار مبنی بر کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن در وضعیت کنونی می‌تواند موجب تحرک بازار مسکن شود؟ گفت: کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن به طور قطع می‌تواند موجب تحرک بازار مسکن شود و هنوز هم نرخ سود تسهیلات مسکن ظرفیت کاهش را دارد.

به گفته وی، دولت هر چقدر نرخ سود تسهیلات مسکن را کاهش دهد، به نفع مردم است و ما از این بابت از دولت ممنون هستیم.

خسروی با تاکید بر اینکه ما هر چه داریم از مردم است، خاطرنشان کرد: نرخ سود تسهیلات مسکن در اکثر کشور‌ها ۴ درصد است، اما همین مصوبه جدید شورای پول و اعتبار را باید به فال نیک گرفت.

 

حسام عقبایی -نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک- ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی قطعاً یکی از روش‌هایی است که می‌تواند موجب بالا رفتن قدرت خرید و تحریک بازار مسکن در سال 97 شود.

حسام عقبایی در خصوص مصوبه شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن گفت: ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی قطعاً یکی از روش‌هایی است که می‌تواند موجب بالا رفتن قدرت خرید و تحریک بازار مسکن شود. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، وی افزود:‌ارائه تسهیلات خوب و مفید خواهد بود، اما این که تسهیلات با چه مبلغی و با چه مدت زمان بازپرداختی دراختیار متقاضیان قرار گیرد بسیار مهم است.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک افزود: پس نباید از کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن به ۸ درصد خوشحال باشیم چرا که در بسیاری از کشورهایی که مشکل مسکن داشته‌اند، دولت‌ها برای این بخش سوبسید و یارانه می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه بخش مسکن با ۱۳۰۰ شغل و صنعت مرتبط است و دولت می‌تواند با رونق بخش مسکن و ساخت و ساز تحول ایجاد کند، گفت: دولت می‌تواند با دادن یارانه به روند کاهش نرخ سود تسهیلات ادامه داده و حتی آن را به صفر و یا به حد کارمزد برساند.

عقبایی با اشاره به اینکه براساس قانون اساسی دولت‌ باید برای تمام اقشار جامعه سیاست‌های تأمین مسکن را در پیش بگیرد، گفت: دولت در بخش مسکن برای اقشار پردرآمد نیز باید برنامه داشته باشد و ارائه تسهیلات باید با عدالت اجتماعی در اختیار مردم قرار گیرد.

وی گفت: دولت باید با دادن یارانه به بخش مسکن و خارج کردن بانک‌ها از بنگاه‌داری، بخش مسکن را از سوداگری و سفته‌بازی خارج کند.

عقبایی در پاسخ به این سؤال که آیا افزایش سقف وام مسکن تا ۲۰۰ میلیون تومان موجب گران شدن قیمت مسکن نمی‌شود؟ گفت: تحلیل‌هایی از سوی برخی اقتصاددانان مطرح می‌شود که تزریق نقدینگی موجب افزایش قیمت مسکن و تورم می‌شود و این استدلال تا حدّی درست است.

وی افزود: اما سؤال این است که از سال ۸۶ تا ۹۱ به هیچ وجه سقف تسهیلات مسکن افزایش نیافت و نقدینگی به بازار مسکن تزریق نشد، اما قیمت مسکن به شدت افزایش یافت.

عقبایی خاطرنشان کرد: پس بخش مسکن در ایران با بخش‌های دیگر متفاوت است، بنابراین دولت باید با دادن یارانه به بخش مسکن، علاوه بر کاهش نرخ سود تسهیلات، مدت بازپرداخت را نیز افزایش دهد تا متقاضیان تسهیلات مسکن به راحتی اقدام به بازپرداخت اقساط کنند.

 

احمد حاتمی‌یزد-کارشناس بانک- تغییرات در نرخ سود تسهیلات به مسئله رونق بازار مسکن کمک می‌کند؛ زیرا کاهش نرخ تسهیلات صندوق مسکن یکم موجب افزایش تقاضا برای وام مسکن شده و خرید مسکن را به‌صرفه می‌کند.

احمد حاتمی‌یزد، کارشناس بانک، این تغییرات در نرخ سود تسهیلات به مسئله رونق بازار مسکن کمک می‌کند؛ زیرا کاهش نرخ تسهیلات صندوق مسکن یکم موجب افزایش تقاضا برای وام مسکن شده و خرید مسکن را به‌صرفه می‌کند. این کار احتمالا با هدف ترویج و رونق خرید ‌و‌فروش در بازار مسکن انجام شده است.

وام مسکن به خریداران مسکن و نه تولیدکنندگان ارائه می‌شود. حاتمی‌یزد درباره تأثیر نحوه ارائه وام مسکن بر بازار  می‌گوید: من بارها گفته‌ام که وام‌دادن برای خریدار موجب تورم و افزایش قیمت مسکن می‌شود. اگر این پول را به انبوه‌سازان بدهند، بعد که مسکن ساخته شد، وام را به خریداران منتقل کنند، این مسئله باعث افزایش تولید می‌شود و به خریداران خانه‌ای داده می‌شود که نتیجه افزایش تولید است و تورمی در پی نخواهد داشت؛ اما اگر این وام را برای خرید خانه‌های موجود بدهند؛ در‌حالی‌که خانه جدیدی ساخته نشده است، تقاضا برای مسکن افزایش می‌یابد و این باعث افزایش قیمت می‌شود.

او اضافه می‌کند: افزایش تقاضا برای دریافت وام سبب می‌شود که صف انتظار برای دریافت وام طولانی شود؛ زیرا افراد جدید باید منتظر بمانند که اقساط وام‌ها بازگردد. هرجا نرخ را تعادلی قرار ندهید، صف ایجاد می‌کند و نرخ اگر ارزان‌تر از حدی باشد که عرضه و تقاضا را تعادلی کند، باید سهمیه‌بندی رخ دهد و به بعضی افراد بگویند به دلایل مختلف، به آنها وام تعلق نمی‌گیرد تا تقاضا را محدود کنند.

البته این کارشناس بانک تأکید می‌کند: در شرایط حاضر بازار مسکن که رکود بر آن حاکم است، اشکال صف‌های طولانی برای وام مسکن پیش نمی‌آید. اگر بازار رونق یابد و تقاضا برای وام مسکن بیشتر شود، ممکن است محدودیت‌های بیشتری برای اعطای وام اعمال شود.

 

نعمت‌الله ظریف- دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی - پیش بینی ما در سال جدید این بود که مسکن با یک رونق نسبتا خوبی مواجه شود و همانطور که در سال گذشته شاهد یک رونق قابل قبولی بودیم که متناسب با تورم، بین 8 تا 15 درصد، قیمت مسکن افزایش پیدا کرد. 

نعمت‌الله ظریف در خصوص وضعیت مسکن در سال 97 و با اشاره به اینکه این وضعیت در کشور با متغیرهای بسیار متفاوتی مواجه است، اظهار کرد: در تعطیلات نوروزی با افزایش 40 درصدی نرخ ارز و با توجه اعمال فشار از سوی برخی کشورها، سیاست‌های موجود و موقعیت کنونی ایراندر منطقه و... از عواملی هستند که بر وضعیت مسکن تاثیر خواهد داشت.

وی با بیان اینکه رونقی در وضعیت بازار مسکن متناسب باتورم در سال گذشته حاصل شده است، ادامه داد: پیش بینی ما در سال جدید این بود که مسکن با یک رونق نسبتا خوبی مواجه شود و همانطور که در سال گذشته شاهد یک رونق قابل قبولی بودیم که متناسب با تورم، بین 8 تا 15 درصد، قیمت مسکن افزایش پیدا کرد. 

دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا در شهریور ماه بازار دچار بحران می‌شود، عنوان کرد: این امر وابسته به نیاز جامعه و با توجه به نرخ رشد 1.9 درصد است؛ این میزان نرخی بالایی برای جمعیت به حساب می‌آید. 

ظریف با بیان اینکه مسکن کالایی نیست که بتوان آن را جایگزین یا وارد کرد، تصریح کرد: مسکن کالایی نیست که با وارد کردن آن بتوان قیمت‌ها را شکست. در سال گذشته طی پیشنهادی از سوی بانک مسکن در بودجه 97، به انبوه‌سازان و سازندگان وام بدون سپرده و وام بدون خرید اوراق حق تقدم اعطا شود، این امر نکته مثبتی به‌شمار می‌آید.

وی افزود: در سال 96 انبوه‌ساز یا سازنده مسکنی که خواستار دریافت وام بود، باید برای واحد مسکونی که به ازای آن، 50 میلیون تومان دریافت می‌کرد، حدود 7.5 میلیون تومان اوراق حق تقدم خریداری می‌کرد. بنابراین با حذف این امر در سال 97،  سازنده به راحتی با 50 درصد سرمایه خود و 50 درصد تسهیلات بانکی به کار خود ادامه دهد.

دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی با اشاره به رشد 40 درصدی نرخ ارز که تاثیر به‌سزایی بر دیگر موارد را دارد، خاطرنشان کرد: اولین تاثیر ناشی از این افزایش 40 درصدی از ارز، در آهن‌آلات دیده شده است و همچنین حدود 20 درصد دستمزد کارگران افزایش یافته که در نهایت بر قیمت نهایی مسکن تاثیر گذاشته و قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد.

ظریف با اشاره به افزایش سود سپرده‌های بانکی تصریح کرد: این امر یک جذابیتی در سرمایه‌گذاری در بانک‌ها ایجاد خواهد کرد و مردم سرمایه خود را به حاشیه مانند سرمایه‌گذاری در ارز و... نبرند. پول مردم که چندین میلیون تومان است، جمع می‌شود و آنان می‌توانند در محیطی امن از پول خود استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه از جهتی افزایش نرخ تسهیلات بانکی نکته مثبتی به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: در واقع با افزایش سود تسهیلات‌ بانکی، بازار حاشیه‌ای ارز، دلار و...  کمرنگ‌تر می‌شود و درنهایت قیمت مصالح ساختمانی افزایش نمی‌یابد.

دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی افزود: در نتیجه این امر در ثبات قیمت مسکن تاثیر به‌سزایی خواهد داشت. حتی اگر درصدی نیز تورم افزایش یابد و همچنین قدرت خرید مردم کاهش پیدا نکند، در نتیجه افزایش نرخ تسهیلات بانکی مناسب خواهد بود.

 

ایرج رهبر-رئیس کانون انبوه‌سازان مسکن- با توجه به سرگردانی بازار، وضعیت افزایش قیمت مسکن در بخش خرید و اجاره هنوز مشخص نیست.

رکود در بخش مسکن چیزی نزدیک به چهار تا پنج سال است که ادامه دارد و شرایط مسکن با شرایط سابق که حرکت سینوسی‌وار بالا و پایین داشت، فرق کرده است. از آنجا که مسکن سهم بزرگی در اقتصاد کلان کشور دارد، رونق در این بخش بیشتر به رونق مالی و البته افزایش توان خرید مردم بازمی‌گردد. به عبارتی هر اندازه کشور از رشد اقتصادی خوبی برخوردار باشد و توان مالی مردم افزایش یابد یا از حداقل افزایش تسهیلات مالی در این بخش برخوردار شود، در آن صورت توان خرید مردم افزایش یافته و ما نیز در بخش مسکن شاهد تغییرات خواهیم بود. اما اگر قدرت خرید مردم به هر دلیل کاهش یابد یا تسهیلات اعطایی پاسخگوی خرید مسکن نباشد، قطعا در شرایط فعلی، خرید مسکن سخت‌تر می‌شود. در سال ‌جاری نیز نمی‌توان پیش‌بینی قطعی راجع به افزایش قدرت خرید مردم یا تغییرات در بخش مسکن داشت. البته باید خاطرنشان کرد بخشی از وضعیت فعلی مسکن نیز متاثر از وضعیت بازار و تغییرات مکرر نرخ ارز و همچنین مشخص‌نبودن وضعیت سیاستگذاری کلان در بخش مسکن و اقتصاد کلان کشور است، کمااینکه هنوز هم نرخ ارز و دلار در حال جابه‌جایی است و نرخ سود بانکی یک روز 15‌درصد اعلام می‌شود و روز دیگر دچار کاهش می‌شود، یک بار ارز گران می‌شود و روز دیگر نرخ دیگری تعیین می‌شود یا اصلا دادوستدی در بازار صورت نمی‌گیرد. به عبارتی هنوز سیاست‌های اقتصادی در بازار مشخص نیست و مسکن نیز متاثر از این بخش اقتصاد سرگردان است. در مورد پیش‌بینی ما از وضعیت قیمت مسکن نیز باید بگویم در حال حاضر نمی‌توان هیچ ‌پیش‌بینی قیمتی از آینده مسکن داشت. از سوی دیگر باید یادآور شد ریشه این نوسانات قیمتی نیز به ‌درصد هجوم متقاضی به بازار مسکن بازمی‌گردد. به عبارتی اگر مسکن با هجوم متقاضی خرید مسکن رو‌به‌رو باشد قیمت کاهش می‌یابد. اکنون نیز از آنجا که مردم از قدرت خرید کافی در بخش مسکن برخوردار نیستند، از این رو این هجوم بیشتر به سمت بازار اجاره مسکن بوده است. بنابراین باید گفت اگر برای افزایش توان خرید مردم دولتمردان برنامه‌ای نداشته باشند، نمی‌توان پیش‌بینی مناسبی از آینده شرایط مسکن داشت.

خرید مسکن و اجاره ان ارتباط معکوسی با هم دارند. به عبارتی وقتی مردم توان خرید مسکن نداشته باشند به سمت اجاره مسکن هجوم می‌آورند. باید خاطرنشان ‌کرد که هیچ‌وقت تقاضا برای مسکن از سوی مردم کم نمی‌شود. این عرضه مسکن است که با محدودیت روبه‌رو می‌شود امروزه نیز با توجه به اینکه هجوم برای اجاره مسکن بالا رفته است، با درنظرگرفتن این مهم که هر وقت تقاضا بیشتر از عرضه باشد، باعث افزایش قیمت می‌شود، بنابراین با افزایش قیمت در بخش اجاره مسکن نیز روبه‌رو خواهیم شد. باید توجه داشت که در شرایط فعلی قدرت خرید مردم کم شده است، اجاره‌ها نیز تا سقف 30‌درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. عرضه مسکن برای اجاره بالا نرفته بلکه این تقاضا است که افزایش داشته است. لذا افزایش قیمت اجاره در سال جاری دور از انتظار نیست.

 

عبدالکریم حسین زاده- عضو کمیسیون عمران مجلس - با توجه به میزان درآمد و کاهش قدرت خرید مردم، بعید است که در سال۹۷ بازار مسکن از رکود چند ساله خود خارج شود.

عبدالکریم حسین زاده با تاکید بر اینکه پیش بینی وضعیت بازار مسکن در سالی که پیش رو داریم، آسان نیست، اظهار داشت:  طبیعتا نوسانات ارزی، شرایطی که در سایر بازارها وجود دارد و تغییر و تحولات سطح جامعه تاثیرات خود را بر بازار مسکن برجا می‌گذارد، منتها مشکل فعلی بازار مسکن افزایش یا کاهش قیمت ها نیست بلکه مشکل، رکودی است که بر این بازار حاکم شده و خروج از این رکود دشوار به نظر می‌رسد.

حسین زاده در مورد این موضوع که گفته می‌شود در نیمه دوم سال 97 رونق نسبی در بازار مسکن حاکم می‌شود، عنوان کرد: من چندان نسبت به این پیش بینی خوشبین نیستم، زیرا میزان درآمد و قدرت خرید مردم و وضعیت و فیمت مسکن تناسب چندانی با هم ندارند و تمام مساکن اضافی فروخته نشده هم متعلق به کسانی است که چند خانه دارند و بنابراین نمی‌توان خیلی به رونق خرید و فروش مسکن در نیمه دوم امسال خوشبین بود.

وی در ادامه افزود: اگر این رکود دچار تحول یا تحرکی شود، قاعدتا در میزان خرید و فروش مسکن تغییراتی صورت می‌گیرد، اما مساله این است که ما هنوز سیاست گذاری و چشم انداز مشخصی برای خروج از رکود در حوزه مسکن نداریم.

نماینده نقده و اشنویه در مجلس خاطرنشان کرد: این در حالی است که کشورهای مختلف برنامه های متعددی در حوزه مسکن دارند و حتی تسهیلاتی هم که به افراد پرداخت می‌کنند، از سیاست گذاری های کلان آنها در این زمینه پیروی می‌کند، اما متاسفانه ما هنوز نتوانسته ایم سیاست گذاری های شفافی در این حوزه داشته باشیم.

حسین زاده با تاکید بر اینکه در اغلب کشورها از سیاست های مشخص و الگوها و مدل های متفاوتی در حوزه مسکن تبعیت می‌شود، گفت: در سایر کشورها میزان درآمد ماهیانه افراد را حساب می‌کنند، بعد به نسبت درآمد ماهیانه افراد، درآمد سالیانه را در نظر می‌گیرند و 30 درصد قدرت بازپرداختی افراد را برای تسهیلات در سنوات آتی حساب می‌کنند. اما در کشور ما به یکباره به همه افراد 200 میلیون تومان وام مسکن پرداخت می‌شود که هم نحوه بازپرداخت این 200 میلیون تومان کمی‌مبهم است و هم این موضوع که این میزان وام چه تناسبی با قدرت خرید مردم در نقاط مختلف شهری دارد، جای بحث دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: در مجموع باید گفت که در کشور ما روش های اتخاذ شده در بازار مسکن فاقد الگوست و یک روش عمومی‌است که نمی‌تواند جوابگو باشد.

 

عباس آخوندی - وزیر راه و شهرسازی- در سال 97 بازار ارز و طلا همچنان جذاب‌تر از مسکن خواهد بود.  

در رابطه با تاثیر بازارهای اقتصادی بر مسکن ، وزیر راه و شهرسازی معتقد است که در سال 97 بازار ارز و طلا همچنان جذاب‌تر از مسکن خواهد بود.  عباس آخوندی در این باره گفت:  به‌نظرم بازار ارز و طلا همچنان نسبت به بازار مسکن جذابیت بیشتری در سال جدید خواهند داشت.

وی با اشاره به خالی شدن حباب قیمت مسکن طی 5 سال گذشته در پاسخ به این پرسش که آیا در سال 97 سقف وام خرید مسکن افزایش می‌یابد، تصریح کرد: هنوز شورای پول و اعتبار افزایش وام مسکن را تصویب نکرده، اما وزارت راه و شهرسازی متقاضی این است، در این راستا تقاضای کاهش سود وام مسکن به 6 درصد را ارائه کرده‌ام که البته تصویب می‌شود چون رئیس‌جمهوری آن را تأیید کرده است.

وی افزود: پیگیر افزایش سقف وام هم هستیم که بر اساس آن وام 160 میلیون تومانی حداقل به 200 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

 

علی چگنی- مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن -رشد قیمت مسکن در سال97 نسبت به سال 96 ملایم‌تر خواهد شد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن از افزایش ارزش افزوده بخش مسکن در سال 97 خبر داده و گفته بود:رشد قیمت مسکن در سال جدید نسبت به سال 96 ملایم‌تر خواهد شد.

علی چگنی با یادآوری این‌ که از نیمه دوم سال گذشته شاهد رشد قیمت‌ها و معاملات در بخش مسکن به ویژه در شهر تهران بودیم، اظهار کرد:پیش‌بینی‌ها حاکی است که این موج شروع شده رشد در پروانه‌های ساختمانی و ساختمان‌های شروع به ساخت به ساختمان‌های نیمه تمام و تکمیل شده هم برسد.

وی با تاکید بر این‌که انتظار رشد شدید در هیچکدام از متغیرهای بخش مسکن، پیش‌بینی نمی‌شود، افزود:  با توجه به رشد صدور پروانه‌های ساختمانی و سرمایه‌گذاری در بخش مسکن پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی افزایش یابد که به تبع آن ارزش افزوده در بخش ساختمانی نیز افزایش خواهد یافت.

چگنی با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ مسکن و معاملات در حد تورم و کمی بالاتر از آن تغییراتی داشته باشد، تصریح کرد: دیماه و بهمن سال گذشته قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل از ان به ترتیب 20 و 22 درصد افزیاش یافت اما رشد قیمت مسکن در سال جدید ملایم‌تر خواهد شد. 

 

بهروز ملکی-کارشناس مسکن-برخلاف صحبت‌های مهیج برخی افراد و رسانه ها ها، شوک قیمت مسکن، بعید است. در واقع، حجم بالای خانه های خالی، نرخ‌های همچنان بالای سود بانکی، نرخ ملایم تورم عمومی و... اجازه شوک قیمت مسکن را نخواهد داد

بهروز ملکی آذرماه سال گذشته با هشدار نسبت به برخی بازار گرمی صورت گرفته از سوی برخی فروشندگان و مشاوران املاک تاکید کرده بود:‌ در شرایط کنونی، خرید مسکن از فروشندگان واقعی پول لازم، قابل توصیه است، نه فروشندگان متوهمی که با ارائه قیمت‌های پرت، امیدوار به افزایش شدید قیمت هستند.

ملکی بیان کرد:  با افزایش نسبی تحرکات بازار مسکن تهران در سال جاری، برخی از خریداران مسکن، با این سئوال مواجه شده اند که مبادا بازار مسکن با شوک قیمتی مواجه شود و آنها از قافله عقب بمانند. در چنین شرایطی، برخی از فروشندگان و مشاوران املاک نیز بازار گرمی کرده و به خریداران تلقین می کنند که: "بخرید، پشیمان خواهید شد. دولت، فنر قیمت مسکن را رها کرده است، چون برای رشد اقتصاد کلان، به رونق بازار مسکن احتیاج دارد!"این حرف‌ها، نگرانی و انگیزه خریداران مسکن را دوچندان می‌کند. اما با این حال باید توجه داشت که هر چند افزایش کند و آرام قیمت مسکن در سال جاری، قابل انتظار است اما این سخن، مجوزی برای ورود عجولانه خریداران نیست.

وی بیان کرد:‌ برخلاف صحبت‌های مهیج برخی افراد و رسانهها، شوک قیمت مسکن، بعید است. در واقع، حجم بالای خانه های خالی، نرخ‌های همچنان بالای سود بانکی، نرخ ملایم تورم عمومی و... اجازه شوک قیمت مسکن را نخواهد داد.