چرا در اقتصادمان موفق نیستیم؟ ( قسمت سوم )

اهمیت دریافت خدمات مشاوره در امور سرمایه گذاری و مالی ( پزشکان پول )!

همه ی کلمات و جملات در جایگاه های مختلف زمانی و مکانی معنای متفاوتی دارند. بنابراین درک معنا و مفهوم کلمات تاثیرات بی نهایت عمیقی در نحوه و طرز تفکرمان ایجاد می نماید و به تبع طرز تلقی ما را نسبت به تمامی سطوح زندگی از جمله در بخش اقتصادیمان تغییر می دهد . این تغییر به حدی است که گاه ما را صاحب ثروتی رویایی و گاه به سمت شکستی غیرقابل بازگشت سوق می دهد. به عنوان مثال شاهدیم ( حتی شما ) اغلب کلماتی مانند واقعیت و حقیقت را به یک مفهوم می دانند و تفاوتی بر معنای آن قائل نیستند و این عدم درک مفهوم بخصوص در مسائل اقتصادی منجر به زایش دو دیدگاه بنیادی ( اصول گرایی ) که بر پایه حقایق استوار است و تحلیل تکنیکال ( واقعیت نگر ) شده است که در جای خود به توضیحات ضروری در خصوص این دو نحوه تحلیل خواهیم پرداخت..

واژه و کلمه پیروزی ( موفقیت ) نیز از این قاعده مستثنی نبوده است .گاهی کشته شدن خود پیروزی است و گاه کشتن خود نتیجه است. اما بطور کلی پیروزی دستیابی به حداکثر نتیجهِ مورد انتظار است! با این تعریف چگونه باید نتایج مورد انتظارمان را شناسایی، تا بتوان بر روی پیروزی و اندازه گیری آن تحلیل و تمرکز نمود؟

اگر بفرض موفقیت نتایج را عددی مساوی 100 در نظر بگیریم و نتیجه حاصله 70 باشد ممکن است بنظر آن فرد عدد 70 معادل همان 100 و موفقیت قطعی باشد؟ ( در دوران دانشجویی ام در دانشگاه و بخصوص مابین دانشجویان شاغل ضرب المثلی مد شده بود . اینکه ما برای 20 می خونیم 12 هم بگیریم واحد رو پاس کردیم و این عینا پیروزی مطلق برای ما بود )

در امور مالی و سرمایه گذاری تا ما ندانیم دقیقا کجا هستیم و از کدام سو بایست برویم به هیچ جای مشخصی نخواهیم رسید! و این ضرروت داشتن نقشه که مهمترین وظیفه آن مشخص کردن موقعیت ماست را بیان می کند. سوال مهم این است، آیا خود ما می توانیم نقشه راه خودمان را ترسیم کنیم؟ اگر بتوانیم که بسیار عالی است و هرگز گم نخواهیم شد.

چرا باید از خدمات مشاوران سرمایه گذاران استفاده کرد؟

آنچه که عموم ( اشخاص حقیقی و حقوقی )  از آن غافلند این است که مشاوران سرمایه گذاری و مدیران دارایی  در واقع شرکتها، موسسات و افرادی هستند که نقشه راه را دارند و می توانند تعیین موقعیت را در زمان کوتاه تری نسبت به ما انجام دهند. اگر هر فردی شخصا بخواهد نقشه راه و یا کسب و کار خودش را ترسیم کند مسلما یا دیرتر به مقصد خواهد رسید یا هرگز نخواهد رسید و تاسف بار تر اینکه اغلب اشخاص تصور می کنند نیازی به نقشه راه ندارند و به مرور راه خود را پیدا خواهند کرد! این اشخاص بازار را نمی شناسند و نمی دانند بر سر راه آنان وجود دارد! بازار گاهی جنگل خطرناک و بی رحمی است مشاوران مدیریت دارایی شما را در شناسایی موقعیت و قبل از ورود به آن کمک می کند.

  • مشاوران و مدیران دارایی چشم انداز و موقعیت و آینده مالی صاحبان دارایی را شناسایی می کند.
  • مشاوران و مدیران دارایی برنامه مدیریتی و نقشه راه خود را بگونه ای تهیه می کند تا قابلیت اندازه گیری داشته باشد.
  • مشاوران و مدیران دارایی موجب کاهش ریسک هراسی می گردند.

 چه وقت به مشـاور مدیریت دارایی و سرمایه ای نیاز داریم؟

الف) اشخاص حقیقی

متخصصان معتقدند میزان مشخصی از داراییهای فرد عاملی نیست که اشخاص را به استفاده از خدمات مشاوران وادار     می کند بلکه رخدادها و رویدادها ( عم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و.... ) عامل اصلی است هر کلمه و سخن و هر اتفاق کوچکی می تواند عامل به دست آوردن یا از دست دادن حجم عظیمی از سرمایه ها و داراییهای نقد و غیر نقد باشد.

برخی دیگر از صاحبنظران در این حوزه معتقدند زمان رجوع به مشاوران و مدیران دارایی و سرمایه گذاری هنگامی است که فرد دائماً درباره اینکه در سرمایه گذاریهای خود دچار اشتباه شود، احساس نگرانی می کند. در اغلب موارد این احساس هنگامی به وجود می آید که فرد ناگهان خود را در وضعیتی می بیند که دیگر قادر به تصمیم گیری نیست و مجبور است درباره ادامه و یا خروج سرمایه گذاریهای خود تصمیم بگیرد.

یکی دیگر از موارد مهم سن تقویمی اشخاص است. هرچه سن بالاتر باشد استفاده از مشاوران ضرورت بیشتری دارد. برای مثال کسی که در آستانه بازنشستگی قرار دارد باید به گونه ای سرمایه گذاری خود را مدیریت کند که کمترین ریسک را متحمل و سود قابل قبول و مناسبی از سرمایه گذاری خود کسب کند. چنین فردی در شرایطی نیست که بتواند شبیه یک جوان یا میانسال در سرمایه گذاری خود ریسک کند. به ویژه هنگامی که فرد سبدی از دارایی و بخصوص سهام یا اوراق بهادار را هدف سرمایه گذاری خود قرار می دهد، بهتر است از خدمات مشاوره ای تخصصی استفاده کند.

پرسش های مهمی که هر فرد باید در مورد اقدام به سرمایه گذاری از خود بپرسد

  • آیا دانش و توانایی تخصصی کافی از جوانب مختلف سرمایه گذاری دارم؟
  • آیا توانایی کسب اطلاعات لازم را دارم
  • در صورت لزوم آیا وقت کافی جهت ایجاد تغییرات دوره ای در سبد دارایی ها و سرمایه گذاریهای خود را دارم؟

بدیهی است اگر پاسخ به پرسش های بالا مثبت است، نیازی به مشاور ندارید اما در پاسخ دادن به این سوالات عجله نباید کرد. تجربه نشان می دهد اکثر کسانی که معتقدند به مشاوران احتیاجی ندارند یا کاملاً در اشتباه هستند یا با استفاده از خدمات آنان سود بالاتری از سرمایه گذاری خود کسب نموده اند.

در حقیقت اکثر افراد به یک مشاورسرمایه گذاری نیاز دارند. آنهایی که چنین نیازی ندارند آنقدر عاقل هستند که از چنین مشاورانی استفاده کنند. بنابراین اجازه دهید فرض کنیم به هر دلیل به یک مشاور نیاز دارید، حال باید به این پرسش مهم پاسخ دهیم چطور مشاوری را انتخاب کنیم؟

مشـاور سـرمایـه گـذاری مناسب چه کسـی است؟

اگر مشاورین تاکنون جلسه ای با شما درباره اهداف بلندمدت برگزار نکرده اند و یا برای مشخص شدن اهداف، برنامه و نحوه مدیریت دارایی ها و سرمایه گذاریهایتان را تهیه ننموده و میزان دستیابی به اهداف را ارزیابی نکرده باشد در واقع مسئولیت خود را به طور کامل انجام نداده و احتمالاً باید به دنبال مشاوری با صلاحیت باشید.

 مشاوران مدیریت دارایی و سرمایه گذاری می بایست در طی دوره مشخص شده و حداقل دو یا سه بار جلساتی را با مشتریهای خود برگزار و در این جلسات درباره برنامه ها، اهداف و  روشها گفت وگو نماید.

 ب) اشخاص حقوقی

ماتریس ذیل گویای پیش بینی وضعیت شرکتها قبل و پس از استفاده از خدمات گروه هدف می باشد.

وضعیت شرکتها قبل از دریافت خدمات

وضعیت شرکتها پس از ارایه خدمت

عدم شناخت کامل و دقیق مدیران از بازار های مالی بخصوص بازار سرمایه

هدایت و شکل دادن ذهنیت صحیح مدیران و بازار

عدم استفاده از نیروی انسانی مناسب به دلیل مدون نبودن راهکارهای مقابله با مخاطرات

جذب نیروی انسانی مسلط و با تجربه

ناشناخته بودن عوامل ایجاد کننده ریسک و عدم مدیریت مناسب دارایی و سرمایه گذاریها

مدیریت رصد و پایش مناسب و منطقی و

پیش بینی موفق تر نتایج حاصله از مدیریت  سرمایه گذاریها

 

هدایت و شکل دادن ذهنیت صحیح به  مدیران به گروه و بازار منجر به اتخاذ تصمیماتی کارآمدتر اشخاص خواهد شد.

جذب نیروی انسانی با تجربه باعث افزایش توان شرکت و کاهش استرس و هزینه های کمتر خواهد شد.

مدیریت مناسب و منطقی و پیش بینی موفق تر نتایج حاصله از مدیریت سرمایه گذاریها باعث خواهد شد تا داراییهای شرکت طی نوسانات، ارزشی واقعی پیدا کنند.

حفظ و نگهداری دارایی ها حتی در فضای تنش سیاسی و اقتصادی در بلند مدت موجب افزایش فروش می گردد