چرا در اقتصادمان موفق نیستیم؟(قسمت دوم)

خلق ثروت

 

در قسمت اول به موضوع عدم تفکر و عقلانیت و تصمیم گیریهای احساسی در اغلب موارد زندگی به خصوص در بعد اقتصادی اشاره، و گفتیم تأمین نیازهای اولیه انسان، نیازهای اقتصادی است. حوزه ای که شرط لازم و اولیه توسعه هر فرد در ابعاد مختلف زندگی فردی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اعتقادی و... می باشد. در قسمت قبل اشاره کردیم؛ در صورتیکه قدرت اقتصادی یک فرد یا خانواده و جامعه ارتقا یابد آنگاه قدرت اقتصادی می تواند مبنای توسعه سایر ابعاد و فعالیتها همچون فعالیتهای اجتماعی قرار گیرد.

به فرموده امام علی (ع)، ما آمده ایم تا ماهی گیری را یاد بدهیم نه ماهی خوردن را؛ در این جلسه قصد داریم با توجه به تغییرات اساسی و عمده ای که در حوزه های سیاسی و اقتصادی بوقوع پیوسته و در جهت ارتقای دانش و نحوه ی سرمایه گذاری و پس انداز، ارتقا و درک مفهوم مدیریت داراییها و بهبود فرهنگ سهامداری با شما عزیزان گفتگوهای پیوسته ای را به اشتراک بگذاریم .

برای درک و خلق ثروت ( معنای ثروت با میزان و مقدار عددی پس انداز مثلا در بانک دو چیز کاملا متفاوت است ) نیازمند انتخاب ( تصمیم گیری ) و اقدام مناسب ( قاطعیت ) هستیم و این دو با تجزیه و تحلیل ( تفکر و عقلانیت ) موثر می گردد. آگاهی به افراد کمک می‌کند تا با اطلاع از ارزشها و اولویتهای خود بتوانند تحلیل و درک درستی داشته تا بتوانند از تصمیمات احساسی دوری کنند. اطلاعات مرتبط را از غیرمرتبط تشخیص دهند و تصمیمی عاری از قضاوت‌های غیرواقعی، کلیشه‌ای بگیرند.

خلق ثروت و سرمایه گذاری نیازمند توانایی در تحمل، بخصوص تحمل شکست ( زیان ) است . اصلاح روش و جبران خسارت تا رسیدن به اهداف سرمایه گذاری تابع زمان و نیازمند دیدگاهی بلند مدت و صبوری است.که برآیند اینها همان کلمه ثروتمندی است! ثروتمند به کسی می گویند که در زندگی به استقلال مالی دست یافته باشد. استقلال مالي به اين معني است كه بدون انجام فعاليت فيزيكي و بدون احتياج به حضور شخص، بيشتر از هزينه هاي وي باشد. برخلاف اکثر افراد که به دنبال امنیت مالی هستند! اشخاصی ثروتمند می شوند که به سمت استقلال مالی قدم گذارند و لذا بر اين اساس ثروت را با زمان مي سنجند، نه به مقدار پول يا درآمد افراد. در واقع مقدار روزهايي كه شخص بدون کار کردن فیزیکی قادر به تامین زندگی خود به همان کیفیت قبلی و بدون افت آنرا حفظ کرده باشد را ثروت هر فرد ( خلق ثروت ) گویند. در نتیجه برای کسب ثروت و رسیدن به هدف استقلال مالی باید به سمت سرمایه گذاری برویم. این بدان معناست است که پول ما باید برای ما کار کند نه ما برای بدست آوردن پول.