پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده

با شروع تحریم های جدید بازار دلار و سکه دچار نوساناتی شده که همه ی مارا بخاطر وضع اقتصادی کشور نگران میکند.

دلاراز حدود 3800 در شهریور96 تا  بیش از 14 هزار تومان تا امروز افزایش داشته است.

حال این سوال پیش آمده که قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟

بیشتر بخوانیم: آینده تورم و قیمت دلار

بازار ارز:امروزه بازارارز با نوسانات و ریسک های زیادی همراه است.عوامل متعددی برقیمت دلار اثر میگذارند.هرگونه روابط سیاسی،برجام، تا صادرات و واردات همه در افزایش یا کاهش قیمت اثر گذارند،به همین خاطر پیش بینی نرخ ارز درایران کار بسیار دشواری است.

پیش بینی ها درباره قیمت ارز ادامه دارد:در صورت تشدید تحریم ها و عدم کنترل جو حاکم،نوسانات به مراتب بیشتری را شاهد خواهیم بود.

چهارعامل دولت،رفتار بازار،رفتار روانی مردم و تراز تجاری کشورازعلل این نوسانات هستند.

نقش دولت در نوسانات ارزی:بازارغیررسمی  ارز فعال بوده و به همین دلیل در  نوسانات نرخ ارزتاثیر گذاراست.این بازار خارج از کنترل دولت بوده و اقدام جدی برای جلوگیری ازاین نوسانات صورت نگرفته است.تا دولت اقدامات جدی برای رسیدگی به بازار غیر رسمی ارز نداشته باشد این التهابات تمامی نخواهد داشت.

 نبود کنترل و نظارت کافی در بازارها و قیمت اجناس:با بالا رفتن قیمت دلار، دلال ها و بازاری ها از این موقعیت نهایت استفاده را کرده و به افزایش بیشتر قیمت دلار دامن زدند.با افزایش نرخ ارز، از گران شدن مواد خوراکی تا  لوازم برقی  و خانه و ماشین همه به طور سرسام آوری افزایش قیمت داشتند.علت این گرانی ها دراصل خود ما هستیم،با هجوم به سمت بازار و خرید لوازم برقی و مورد نیاز و انبار کردن آنها بازاریان را تشویق به گران فروشی میکنیم و بعد خودمان همان محصولات را میخریم.با این وجود هر روز باید شاهد بالا رفتن قیمت ها باشیم و منتظر بمانیم و ببینیم چه کسی به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.با کاهش یافتن قدرت خرید مردم نگرانی های ما برای سال های آینده افزایش می یابد.

 مردم به پیشواز تحریم ها رفتند:با وجود اینکه تحریم ها بر تمام جنبه های اقتصادی،سیاسی واجتماعی کشوراثر گذاشته است اما بیشترین جو حاکم براین اوضاع توسط خود مردم بوده است.

ما چند سال قبل هم مسأله اسراف را مطرح کردیم.ولخرجی و اسراف در چیزهایی که نیاز اصلی ما نیست به ضرر کشور است.

تراز تجاری ایران با کدام کشورها مثبت است؟اگر بخواهیم ایران را از نظر عرضه اقلان تولیدی و صنعتی در جهان مقایسه کنیم،ایران هنوز نتوانسته درهای بازار جهانی را به روی خود باز کند.طی تحقیقات انجام شده تجارت بدون نفت ایران با سایر کشورها نشان میدهد از میان 20 کشور که دارای ترازمثبت هستند نیمی از آنها همسایگان ایران محسوب میشوند.

 

علت نوسانات دلار در سال97:ایران اقتصادی وابسته به دلار دارد یعنی بیشتر کالاهایی که ما مصرف میکنیم وارداتی هستند و این مساله باعث تشدید مساله تورم میشود.یعنی وابستگی ایران

به نفت بالاست و بالا رفتن قیمت دلار و گران شدن نفت به اقتصاد کشور لطمه میزند.

 

می دانیم که با بالا رفتن قیمت دلار،طلا و سکه هم افزایش قیمت خواهند داشت و این اتفاق پیامدی جز بی ارزش شدن دارایی مردم،بالا رفتن قیمت کالاها و ترغیب شدن مردم به خرید طلا و سکه ندارد.

 

 

محدثه نظیف