پیش بینی دلار در پایان برجام

پیش بینی دلار در پایان برجام

با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .

دلار ؛ ارزی که بیشترین نقش را در زندگی روزمره ایرانیان دارد نقشی پر رنگ و صد البته پرتنش در چند روز اخیر . طبق اعلام بانک مرکزی نرخ دلار 4.200 توان است اما این نرخ نه تا این لحظه عملی شده و نه این نرخ واقعی دلار است .

دلار در این چند روز نوسانات عجیبی داشته است . طبق گفته های بازار دیروز و قبل از کنفرانس خبری ترمپ دلار نزدیک به 7.000 تومان معامله میشد .

شنیده ها حاکی از آن است که در حال حاضر معامله دلار به صورت کامل قطع سده و نرخ آن تا 7.400 نیز افزایش داشته گرچه به اعلام این نرخها نمیتوان متکی بود چون منابع رسمی تا این لحظه نرخ دلار را 4.200 تومان اعلام میکنند و وضعیت دلار در بازار و نرخ آن از 7.000 تا 7.500 تومان است.

بیستر بدانیم :دلار پس از برجام

بیشتر بدانیم :قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور

بیشتر بدانیم :پیش بینی نواسانات مسکن در 6 ماه آینده

حال با توجه به خروج آمریکا از برجام باید دید طرفهای دیگر برجام چه سیاستی را در پیش میگیرند . شاید به طور حتم نتوان گفت که این سیاستها باعث کم شدن نرخ دلار میگردد اما یقینا این سیاست ها تاثیرات خود را بر قیمت دلار خواهد گذاشت . لااقل انتظار میرود نرخ دلار کمتر افزایش پیدا کند. سیاست های دولت با محوریت دلار 4.200 تومان چنانچه صورت پذیرد شاید به صورت مقطعی در کوتاه مدت بتواند تشنج را از دلار بکاهد اما چاره اساسی برای حل مشکل نیست .

دلار یکی از  با پشوانه ترین ارزهای دنیاست ؛ ارزی که منبع اصلی تجارت بین کشورهاست . ایران با جایگزینی یورو به جای دلار تا این لحظه به هیچ عنوان نتوانسته شرایط مطلوبی را برای معاملات تجاری خود فراهم کند. تصدیق این موضوع را با افزایش قیمت ارز برایمان ملموس میشود .

اما سوال اینجاست که افزایش نرخ دلار تا کجا ادامه خواهد داشت . در همین مقطع حساس و تا تعیین وضعیت برجام پیش بینی دلار 9.000 تومانی دور از ذهن نیست . میتوان پیش بینی کرد که پس از تعیین وضعیت برجام کاهش 10 تا 20 درصدی در نرخ ارز داشته باشیم اما این وضعیت پایدار نمی ماند و مجدد افزایش قیمت دلار را شاهد خواهیم بود .تا جایی که دلار به 10.000 تومان سر بکشد . بعدز گذشت 90 روز و با شروع مجدد تحریمها؛ مجددا افزایش نرخ دلار را شاهد خواهیم بود و و علت آن را میتوان هجوم احتمالی جهت خرید دلار در بازار گفت .

عده ای جهت عدم کسری نقدینگی خود روی به خرید دلار آورده گویا منطقی ترین کار هم همین است . تامین نقدینگی با خرید دلار ، یعنی ارزی که هم ارزش بیشتری دارد و هم خرج کردن آن نیز راحتر است کوتاه ترین و مطمئن ترین راه سرمایه گذاری است. اما آیا در آن وضعیت و با وجود تحریمها ارزی جهت خرید وجود دارد ؟ یقینا نمیتوان بصورت قاطع جواب این سوال را داد، تنها راه منتظر ماندن و صبر کردن است . اما واضحترین پیش بینی با توجه به این شرایط تشنج بیشتر در بازارمیگردد .

در میان سیاست های دولت در رابطه با بازار ارز شاید در مقاطع کم و کوتاه بتواند شکی را در افزایش نرخ دلار ایجاد کند.