دلار پس از برجام

 

دلار پس از برجام

درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

فارغ از پیش بینی های اخیر مفسرین مبنی بر ماندن یا نماندن آمریکا در برجام موضوع اساسی دلار است . دلاری که این روزها بشدت نقل محافل است و تشنجات عجیبی در اقتصاد مملکت ایجاد کرده است . دلار 4200 تومانی یا بالاتر از 7000 تومان نرخیست که چنانچه هرکدامشان اثبات شوند وضعیت عجیبی را بوجود خواهند آورد . وضعیتی نادر در فضای اقتصادی کشور، چیزی شبیه به هرج و مرج ؛ البته در گرانی . هرج و مرج در باب گرانی کالاها مخصوصا کالاهای اساسی مورد استفاده مردم ؛این دسته از کالاها بدلیل تفاوت قیمت ارز در گذشته و آینده بیشترین نرخ گرانی را تجربه خواهند کرد حتی پیش بینی 2 برابری نرخ این کالاها هم دوراز انتظار نیست به تعبیر راحت تر سطح رفاه نصف می شود.

در صورت نماندن آمریکا در برجام شاید مشکل تامین ارزی چندانی بوجود نیاید اما پیش بینی دلار 8000 تومانی یا حتی بالاتر هم دور از ذهن نیست .این نرخ ارز باعث تشدید ایست فضای کسب و کار کشور می شود . که این ایست تا شروع حرکت دوباره مدت زمانی نسبتا طولانی را نیازمند است . شاید نزدیک به 2 ماه ؛ در این زمان هرج و مرج، گرانی بیشتر به چشم میاید زیرا عده ای نمی فروشند و عده ای دیگر گرانتر می فروشند و نگرانی گرانتر خریدن را دارند . این اوضاع تا جایی پیش می رود که چرخه فعالیت کسب و کار مجدد شروع به کار کند . چرخه ای که حال نیز گرانی نرخ حداقل 30درصدی را تجربه کرده است و آغاز بکار مجدد چرخه بسیار دشوار تر از دفعات قبلی است زیرا در عمل نقدینگی نیاز است و نقدینگی تقریبا نصف شده است. علت این نبود نقدینگی سرمایه گذاری مردم در بخشهای مختلفی همچون خرید ارز ، سکه ، طلا ، مسکن و .... تا سامان گرفتن نقدینگی مدتی نزدیک به 1 ماه نیاز است و از این رو در مدت تشنجات فضای کسب و کار بیش از پیش خواهد بود زیرا مردم کالاهای گرانتر می خرند در حالی که قدرت خریدشان کمتر شده و نقدینگیشلن نصف است . همین امر عدم نقدینگی و خرید خود یک وضعیت رکود به بازار میدهد این رکود در بازار خرید و فروش دلار و یورو و یا ارزهای دیگر بشدت محسوس است . در این مقطع مجدد رکودی عجیبی در یازار دلار و طلا را شاهدیم تا جایی که مکنجر به تعطیلی بازار خواهد رسید .

اما مسکن ؛ مسکن شاید در ابتدا کمترین تشنج را احساس کند اما در بازه زمانی که چرخه کسب و کار شروع بکار نکرده تا آغاز بکار کند رکود را بصورت ملموس شاهد خواهد بود به این علت که مردم در حال تامین نقدینگی برای کسب و کار هستند موج فروش در مسکن شروع می شود حال نیز تقاضا کم و عرضه زیاد است؛ پس مجدد رکود را در بخش مسکن خواهیم داشت. تا جایی که باعث کم شدن جزئی در قیمتهای مسکن خواهیم داشت.

بیشتر بدانبم :برجام و نمایش ترامپ

بیشتر بدانیم :پیش بینی نواسانات مسکن در 6 ماه آینده

بیشتر بدانیم :قیمت دلار، تهدید ترامپ و تشنج در فضای کسب و کار کشور

 

خودرو ؛ این صنعت عجیب در ایران به گواه تاریخ فقط افزایش روز افزون قیمتها و بی کیفیت تر شدن خودرو ها را به ما ثابت کرده و میکند. صنعتی که چه نرخ دلار گرانتر شود و چه ارزانتر همچنان گرانی را شاهد .

دست برنده : با توجه به موضوعات مطروحه می توان گفت عده ای دست برنده هستند که نقدینگی لازم را از قبل آماده کرده اند. چون مهمترین عامل خروج از رکود برای اقتصاد کشور نداشتن نقدینگی است چه در سطح جزئی و چه در سطح کل .

به هر حال چه آمریکا در برجام بماند و چه نماند موضوع اصلی ما دلار و نرخ دلار است . نرخی که بصورت کاملا شفاف و مشخص نیست و حتی در صورت شفاف شدن این نرخ این هرج و مرج زمان بر است و اوضاع پیرامون دلار یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده این اوضاع است .