سیاست آمریکا درباره برجام

سیاست آمریکا درباره برجام

ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیاست های خودرا درباره برجام اعلام خواهد کرد .

به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم می شود پس بی ربط هم نیست اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

طی چند ماه گذشته طرفهای دیگر برجام بارها پایبندی خود را به این توافق نامه اعلام کرده اند . این موضوع تا جایی مهم بود که باعث سفر رئیس جمهور فرانسه و وزیر امور خارجه انگلیس به آمریکا شد . سفر هایی که محوریت آنها قانع کردن ترامپ و آمریکا بر سر ماندن در توافق برجام بود . گویی ترامپ که بارها نمایشهای متفاوتی از او دیدیم چندان بدش هم نمیامد که بیش از پیش در مورد توجه دنیا قرار گیرد او که خود را یک قهرمان ناجی برای آمریکا میداند بارها و بارها نمایشهای جالبی را انجام داده است اما گویی زیباترین نمایش او انینبار است نمایشی که باعث شده رهبران دنیا هم در آن نقش آفرینی کنند . فارغ از سیاست های ایران در قبال این نمایشها نوع برخود دنیا با ترامپ جالب و دیدنی بوده هست . کشورهایی مانند انگلیس و آلمان و فرانسه که به نوعی متحدان اصلی آمریکا در اروپا هستند بشدت بدنبال ماندن آمریکا در برجام هستند این کشورها از سویی منافعی با ایران دارند و سویی دیگر هم پیمان آمریکا هستند . پیمانی که شاید با خروج آمریکا از برجام بیش از پیش آسیب ببیند .

بیشتر بدانیم :برجام و نمایش ترامپ

بیشتر بدانیم :برجام و تاثیرات آن بر آینده قیمت دلار

طبق عادت همیشگی ترامپ ابتدا به متهم کردن ایران درباره نقض برجام می پردازد اما رفته رفته لحن مسالمت آمیزتری می گیرد و از توصیه متحدانش درباره ماندن در برجام صحبت می کند .

در ادامه از مردم ایران و تاریخ ایران تعریف و تمجید می کند و پس از آن درباره اسراییل نطق می کند .

سپس مجدد اوج گرفته و حتی جسارت تهدید ایران را هم به خود می دهد تا جایی که اعلام می کند که گزینه نظامی هم داریم .

پس از آن برجام را زیر سوال برده مجدد آنرا لکه ننگ آمریکا نام می برد .

در نهایت میخواهد که حرفهای گذشته اش را اصلاح کند و اعلام یک ضرب الاجل برای برجام میکند  اما شاید در پایان نطقش بار دیگر از نمایش خود کم کند و اعلام پایبندی به برجام کند .

ترامپ نیز بهتر از هر فردی می داند در شرایط فعلی ماندن در برجام بیشتر از هر وقتی به نقع آمریکاست چون اینب ار هم پیمانان او هم اعلام موضع کرده اند و هم به او توصیه به ماندن در برجام را گوشزد کرده اند. مسلما او به تبعات خروج آمریکا از برجام هم فکر کرده است و انتظار می رود او هم چنان پس از نمایش های خود نظر به ماندن در برجام دهد.

نظری که دست کم هم پیمانان آمریکا را راضی نگه می دارد و او همین رضایت را بیش از پیش نیاز دارد چون اگر آمریکا به هم پیمانانش پشت کند بیشترین آسیب را می خورد این موضوع به حدی مورد اهمیت ترامپ و آمریکاست که او از دعوت رئیس جمهور فرانسه به شدت استقبال کرد و در این دعوت نشان داد که به هیچ عنوان راضی به خدشه دار شدن روابطش با هم پیمانانش نیست چون منافع آن بسیار بیشتر از برجام برای آمریکا حائز اهمیت است .