عوامل تاثیر گذار بر افزایش قیمت دلار

در جریان روند افزایشی قیمت دلار در ماه های اخیر شاهد افزایش نرخ تورم و افزایش دیگر شاخص ها مانند طلا وسکه بودیم. این نوسانات قیمت ارز باعث گردید بسیاری از صاحبان سرمایه بدلیل تنش حاکم بر قیمت ها و ریسک بالا در سرمایه گذاری ، سرمایه های خود را از چرخه تولید خارج نمایند.

اما دولت با یکسان سازی نرخ ارز (دلار) توانست از روند صعودی قیمت ها جلو گیری نماید . و باعث گردد شاخصهای دیگر اقتصادی نیز کاهش یابد. و همچنین با اجرای نظارتهای دستوری بر کار صرافی ها و کارگزاریها و تزریق دلار به بانکها و کنترل بازار آزاد با دستگیری دلالان  آرامش نسبی را بر بازار حاکم نماید.

 

بیشتر بدانیم : سیف: هیچ کس درصدد حذف صرافی ها از اقتصاد ایران نیست

 

عوامل خارجی در افزایش قیمت دلار

از مهمترین عوامل می توان به سخت تر شدن مراودات بین بانکی برای دریافت پول فروش نفت به کشورهایی چون چین و هند که از بزرگترین خریداران نفت از ایران می باشند نام برد. دریافت با تاخیر ارز مبادلاتی بابت فروش نفت می تواند باعث کسری بودجه دولت بابت برنامه های اقتصادی در کشور شود و این موضوع می تواند باعث افزایش نرخ تورم گردد.

از عوامل مهم دیگر می توان به احتمال خارج شدن امریکا از برجام و بدنبال خود افزایش تحریمها بر علیه ایران اشاره نمود . که این موضوع می تواند تاثیر زیادی در آینده بر اقتصاد ایران بگذارد.

 

بیشتر بدانیم : تاثیر حمله نظامی امریکا به سوریه بر قیمت نفت ، طلا و دلار

 

عوامل داخلی در افزایش قیمت دلار

یکی از مهمترین عوامل در افزایش قیمت دلار را می توان به منفی بودن تراز تجاری ایران بدون محاسبه صادرات نفت اشاره کرد. یعنی بیشتر از اینکه صادرات کالا داشته باشیم واردات داریم . و این موضوع باعث وابستگی بیشتر به کشورهای وارد کننده نفت می گردد و همینطور خروج بیشتر ارز از کشور را بدنبال خواهد داشت.

ازعوامل دیگر در افزایش قیمت دلار می توان به حجم بالای نقدینگی در کشور بدلیل سوء مدیریت در اداره بانکها و موسسات مالی اشاره نمود. و همچنین سودجویی دلالان و سفته بازان در شرایط اقتصادی حساس کشور می تواند به افزایش دوباره نرخ دلار بیانجامد.