تلگرام یا Telegram، روش های درآمدزایی و فیلتر برای فروپاشی آن

 چندی است مسئولین مختلف اظهار نظرهایی در مورد بودن یا نبودن تلگرام به میان می آورند علی الخصوص درگیری های اواخر سال 96 مزید بر علت گردید.

این مقاله تصمیم به بررسی چالش اطلاع رسانی و نقایص آن در جامعه ایران ندارد اما موضوع اصلی تبدیل یک پیام رسان به یک شبکه اجتماعی درآمدزا در ایران است که هر تلاطمی در روند حضور آن می تواند به بخشی از اقتصاد خرد جامعه لطمه بزند.

طبق اطلاعات موجود از سوی نهادهای مرتبط، تلگرام حدود 40 درصد پهنای باند اینترنت را در ایران را مصرف می‌کند و ایرانیان بیش از صد هزار کانال در تلگرام ایجاد کرده‌اند و روزانه جندین میلیون پست در این کانال‌ها ایجاد می‌شود. درباره شیوه درآمدی این کانال‌ها باید گفت آنهایی که محتوای خوب تولید و مردم از آنها استقبال می‌کنند به پلتفرمی برای جذب آگهی تبدیل می‌شوند البته برخی دیگر صرفا به مقوله اطلاع رسانی پرداخته اند.

در چنین شرایطی، با ایجاد کانال در تلگرام، ظرفیت‌های تبلیغاتی تازه‌ای برای عرضه محصولات و ایده ها به وجود آمده، به گونه‌ای که اکنون می‌توان بدون سرمایه گذاری خاصی، میلیون ها در ماه کسب درآمد کرد.

تا جاییکه حتی برخی از کسب و کارهای تلگرامی توسط افرادی عادی و در داخل منزلشان اداره می گردد به طور مثال خانمی خانه دار تولیدات دستی خود را درکانال شخصی خود برای فروش ارایه می کند یا مربی بدنسازی یا مشاور تغذیه ای با راه اندازی کانالی با ارایه برنامه های تغذیه ای اقدام به کسب درآمد می کند.

به غیر آن روش های دیگری نیز برای ایجاد درآمد در تلگرام وجود دارد مانند

تبلیغات کانالی 

افزایش تعداد کاربران کانال 

نرم افزارهای ارسال انبوه 

که هر کدام با صرف وقت مورد نیاز از کاربر می تواند درآمد کوچک و یا بزرگ برای مدیران کانال ها ایجاد نماید

سوابق نشان داد، با فیلترشدن یک پیام‌رسان، مردم سراغ محصول داخلی مشابه نمی‌روند، کچه بسا بعد از مسدود شدن چند پیام‌رسان تمام توجه افکارعمومی صرف جایگزینی اپلیکیشن مشابهی شد که حاصلش انتخاب تلگرام بود و سرعت فراگیری استفاده از آن در کشورمان نیز چندین برابر موارد مشابه بود.

در عین حال اشتغالی که در این پیام رسان برای گروهی ایجاد نموده سبب گردش مالی در بخش هایی از صنعت گردیده چه بسا از این نکته نیز نباید گذشت که بدلیل عدم نظارت اصناف بر کانال ها فروش اجناس قاچاق و بی کیفیت نیز در برخی کانال ها به چشم می خورد

در کنار آن وجود کانال های خبری متکی به برخی تفکرات از تمام فرصت ها بر ای خط دهی اقتصادی هرچند اشتباه یا مبتنی بر شایعه برای کسب منفعت برای مدیران خود میتواند یکی از معضلات این پیام رسان باشد

در نهایت تلگرام یک چاقوی دولبه هست که تا بحال جایگیزینی مناسب برای آن نبوده لیکن دست اندرکاران بجای مطرح کردن مواردی چون فیلترینگ و تشویش در ذهن کاربران چند میلیونی ایرانی به فکر رقابت در عرصه تولید پیام رسان های با امنیت و امکانات فراتر از تلگرام باشند نه صرفا کپی برداری از سورس ها و امکانات آن و اینکه آیا کسی به این امر مهم دقت می کند یا نه یا ارجحیت با منافع مقطعی هست سوالی هست که پاسخ آن به این راحتی قابل دسترسی نیست.....