تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی خلیج فارس

شرکت پتروشیمی خلیج فارس در سال 89 با سرمایه ای بالغ بر 800 میلیارد تومان راه اندازی شده و در سال 94 درآمدی بالغ بر 25 هزار میلیارد کسب کرده است. این شرکت در زمینه سرمایه گذاری و مدیریت بر مجتمع‌های پتروشیمی و نیز تولید محصولات شیمیایی فعالیت می‌کند.

شرکت پتروشیمی خلیج فارس، هم‌اکنون به دلیل دارا بودن 15 شرکت تولیدی و خدماتی به عنوان یکی از بزرگترین هلدینگ‌های پتروشیمی است.

صنعت پتروشیمی به عنوان یکی از صنایع راهبردی کشور، بسیار مهم و قابل توجه است. پتروشیمی جز صنایع اشتغال زا و درآمدزا است. یکی از مزیت‌هایی که این صنعت را میتواند از سایر صنایع متمایز کند، تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت در داخل کشور است. در نتیجه شرکت خلیج فارس که با نماد فارس در بورس ایران فعالیت دارد، از خطراتی مثل افزایش نرخ ارز که باعث افزایش قیمت اولیه می‌شود یا اعمال تحریم ها که باعث کاهش دسترسی به مواد اولیه میشود و در نتیجه تولید کاهش می‌یابد، درامان است.

در آخرین روز معاملاتی، قیمت هر سهم فارس 5397 ریال بوده است که نسبت به قیمت پایانی روز قبل، معادل 41 ریال افزایش قیمت داشته است. در این روز P/E ‌ سهم برابر 6.58 بوده و همچنین P/E‌ صنعت برابر 6.98 است.

بیشتر بخوانیم: تحلیل بنیادی شرکت ایران خودرو (قسمت اول)

 

روند سودآوری شرکت در طی پنج سال اخیر را در جدول زیر مشاهده میکنید

تحلیل بنیادی

باتوجه به ترازنامه شرکت، مشاهده می‌شود که دارایی های جاری شرکت در طی شش سال اخیر افزایش داشته است. با توجه به افزایش این اقلام از دارایی‌ها، همانطور که میدانید، دارایی های جاری، دارایی هایی هستند که انتظار می‌رود در طی یکسال یا کمتر به وجه نقد تبدیل شود و در صورتی که دراریی های جاری به جز وجه نقد، افزایش پیدا کند اما وجه نقد کاهش پیدا کند یعنی شرکت در تسویه معاملات خود دارای مشکلاتی است و این باعث ایجاد مخاطره برای سرمایه  سهامداران شرکت تلقی می‌شود.

ترازنامه

ریسک مرتبط با درآمدزایی شرکت

محصولات پتروشیمی در موارد مختلفی مثل اتومبیل و لوازم خانگی و .... مورد استفاده قرار میگرد، از این رو میتوان افزایش تقاضا در هر یک از صنایعی که مواد اولیه آنها محصولات پتروشیمی است میتواند درآمدزایی شرکت را افزایش دهد. ولی در صورت کاهش تقاضا، بحران اقتصادی و افزایش قیمت نفت خام، درآمد شرکت تحت تاثیر قرار میگیرد.

با توجه به بازارهای موجود برای شرکت پتروشیمی خلیج فارس که شامل بازارهای داخلی و بازارهای خارجی و صادارت به کشورهای دیگر مانند چین و ....باعث شده است که ریسک های مربوط فروش کاهش میابد.

ریسک مرتبط با نرخ ارز

در این روزها نرخ ارز به خصوص دلار، نوسانات فراوانی داشته است، اما آیا این نوسانات چگونه بر پتروشیمی فارس تاثرگذار خواهد بود؟

با توجه به صادراتی بودن محصولات این شرکت میتوان در نگاه اولیه متوجه شد که با افزایش نرخ ارز، درآمد شرکت افزایش می‌یابد. از نگاهی دیگر میتوان این مسئله را نیز دریافت که هزینه های اجرای طرح ها و بازپرداخت وام های دریافتی افزایش می‌یابد و باعث افزایش هزینه ها و کاهش سودآوری شرکت میشود.