بهترین پیش بینی بازار بورس سال 97

بازار بورس میتواند مکانی برای سرمایه گذاری باشد. این بازار دارای ریسک های متعدد و سودآوری‌های شگفت انگیزی است مانند سال 1382 که سودی معادل 125 درصد عاید سهامداران خود کرد یا سال 1392 که 108 درصد توانست رشد داشته باشد. البته این بازار همیشه بازار دوقطبی محسوب شده، به گونه‌ای که علاوه بر اینکه سودآوری میتواند داشته باشد، به همین میزان نیز زیان داشته است مانند سال 93 با زیان حدودا 21 درصد.

در هر حال میتوان بیان کرد که بازار بورس از لحاظ منطق سرمایه گذاری میتواند مناسب تمامی افراد با  ریسک پذیری های متفاوت باشد و همچنین این بازار به فعالان خود نشان داده که همیشه در بلندمدت میتواند بازاری پرسود باشد.

برای پیش بینی بازار بورس ابتدا باید روند سال 96 بررسی شود و تمامی متغیرهای تاثیرگذار بر بازار و روند آتی آنها مطالعه شود و یک جمع بندی منطقی و درست اتخاذ شود.

بیشتر بخوانیم: راهنمای کامل ورود به بازار بورس

 

سال 96 برای بازار بورس یک سال پر رونق با بازدهی معقول بوده است. از ابتدای سال 96 تاکنون، این بازار بازدهی متوسط 26 درصدی داشته که این میزان سودآوری میتوانست افزایش و کاهش داشته باشد که تغییرات میزان سودآوری برای یک سرمایه گذار بستگی به میزان دانش و تخصص خود فرد دارد.

پیش بینی بازار بورس

 

در سال 96 متغیرهای اقتصادی مثل نرخ ارز، افزایش قیمت های جهانی کالاها در بخش نفت، فلزات اساسی ومواد معدنی باعث افزایش شاخص کل بورس شد واز انجایی که شرکت های بورس به دوبخش صادراتی و وارداتی تقسیم بندی شده میتوان افزایش نرخ ارز را عامل مهمی در افزایش سودآوری آنها دانست.

برای سال 97 چندین متغیر اقتصادی را میتوان در نظر گرفت

نرخ ارز

با توجه به پیش بینی های انجام شده احتمال افزایش نرخ ارز به خصوص قیمت دلار افزایش می‌یابد. در نتیحه میتوان پیش بینی کرد که افزایش رشد چندین صنعت که محصولات صادراتی داشته دور از انتظار نیست.

بشتر بخوانیم: پیش بینی قیمت دلار سال 97

کالاهای جهانی

چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده جهان با توجه به سیاست های پولی و مالی اتخاذ شده برای سال میلادی جدید میتوان انتظار افزایش مصرف کالاها و در نتیجه افزایش قیمت های جهانی کالاها را دور از انتظار دانست. در نتیجه از این منظر نمیتوان افزایش بازدهی بورس را پیش بینی کرد.

 

بازارهای موازی مثل بازار سکه وطلا

انتخاب عقلایی فرد سرمایه گذار در جهت افزایش بازدهی حاصله میتواند به این جا ختم شود که با حرکت های بزرگ هر بازاری همراه شده و سود خود را از آنها کسب کند. با توجه به پیش بینی انجام شده بازار طلا و سکه نیز افزایش بازدهی خواهد داشت ولی به طور موقت. در نتیجه بازارهای موازی تاثیر چندانی بر تغییرات بازار بورس نخواهد داشت.

در نتیجه میتوان سال 97 برای بازار بورس را مشابه سال 96 دانست و بازدهی حدودا 20 الی 23 را در نظر گرفت.