بهترین سرمایه گذاری در سال 97‌ (قسمت اول)

در روزهای گذشته شاهد نوسانات در بازارهای مختلف اقتصادی بوده‌ایم. از تغییرات شدید قیمتی دلار تا عرضه‌ سکه در بانک‌ها و .... .

حال با توجه به این بازارها ما چگونه میتوانیم بهترین مکان سرمایه گذاری را انتخاب کنیم؟

بازار ارز

بازار ارز که بسیاری از مردم تنها به دلار آن را می‌شناسند میتواند به عنوان معیاری برای بررسی روند این بازار و درصد سودآوری طی ماه های اخیر باشد. در یک بررسی نموداری ساده از تاریخ 94/11/24 تا 96/11/24 در مدت دو سال میتوان مشاهده نمود که طی آن قیمت دلار از 3513 تا 4852 تومان به میزان 1339 تومان به اندازه 39 درصد تغییر قیمت پیدا کرده است. طبق نمودار زیر مشاهده میشود که اگر به طور مثال فرد سرمایه گذاری دو سال پیش به اندازه مبلغ 10 میلیون تومان در بازار دلار سرمایه گذاری میکرد، الان سودی معادل 3 میلیون و 900 هزار تومان میتوانست بدست بیاورد.

در این بازار به نکته‌ای که میتوان توجه کرد سودهای مقطعی این بازار و اینکه دارای ریسک زیادی میباشد. با توجه به وجود دلالان بسیار زیاد این بازار نمی‌توان به عنوان مکانی برای سرمایه گذاری در نظر گرفت. دولت و بانک مرکزی برای جلوگیری از کاهش ارزش ریال نیز برای مقابله با این پدیده به طور جدی در تلاش هستند، در نتیجه میتوان گفت که این بازار برای سرمایه گذاری با توجه به اینکه دولت در مقابل همچین سرمایه گذاری قرار گرفته بازاری بسیار پر ریسک است.

در شرایطی که ثبات اقتصادی یا سیاسی وجود نداشته باشد، این بازار می تواند رشد چشم گیری نماید. پس رصد اخبار برای این سرمایه گذاری ضروری است. ما سرمایه گذاران در قسمت ارز و دلار را به شناخت بیشتر خصوصیات این بازار و شناخت وابستگی آن به سایر صنعت ها را توصیه می کنیم.

بیشتر بخوانیم: پیش بینی قیمت دلار سال 97

قیمت دلار

با توجه به اینکه جلسه‌ای در ارتباط با برجام در 24 اسفند ماه 96 در برلین بین مقامات اروپایی و امریکایی برگزار خواهد شد. میتوان گفت در صورت رسیدن به توافق حاصله بین طرفین و ارسال خبرهای مساعد از برجام میتوان کاهش نرخ ارز را شاهد بود ولی در غیر اینصورت، احتمال هجوم مردم به صرافی ها افزایش یافته و شاهد افزایش قیمت دلار خواهیم بود.

 بازار طلا و سکه

در ارتباط با بازار سکه وطلا میتوان گفت که این روزها، خبرهای زیادی در ارتباط با پیش فروش سکه از بانک های کشور شنیده می‌شود. علت این امر برای جلوگیری از افزایش بیش از حد قیمت دلار و ارزهای دیگر میباشد و برگشت پول های سرگردان به سیستم بانکی کشور و جلوگیری از به وجود آمدن هیجانات در بازار شود.

بیشتر بخوانیم: بهترین سرمایه گذاری در سال 97‌ (قسمت دوم)

نکته قابل ذکر در اینجا اینست که با وجود رابطه مستقیم بین قیمت ارز و سکه و طلا، در صورت افزایش قیمت ارز میتوان برای این بازار نیز افزایش قیمت را در نظر گرفت و در نتیجه پیش فروش سکه به قیمت یک میلیون و سیصد هزار تومان میتوان سرمایه گذاری مناسبی در نظر گرفته شود. در ارتباط با تایید این موضوع میتوان تاثیر انس جهانی بر قیمت طلا و سکه را درنظر گرفت در صورت افزایش قیمت طلای جهانی که خود آن نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد، میتوان آینده سرمایه گذاری مناسبی را برای این بازار در نظر گرفت.