اثرات مسدود شدن حساب دلالان ارز و تاثیر آن بر قیمت دلار

فعالان بازار ارز و خریداران در این بازار به چند دسته تقسیم می‌شوند که مهترین آنها عبارتند از:

1-برای حفظ ارزش دارایی وسرمایه در مقابل تورم

مردم برای حفظ ارزش دارایی خود در مقابل تورم باید سرمایه گذاری انجام داده تا میزان سود حاصله بیشتر از نرخ تورم باشد تا ارزش داراییها و توان خرید آنها کاهش پیدا نکند. برای همین امر خرید دلار و نگه داشتن آن به صورت اسکناس را نوعی سرمایه گذاری می‌ دانند.

2- برای تبدیل ارزهای مسافرتی از طریق خرید دلار

به طو مثال اختلاف قیمت خرید و فروش سایر ارزها بین 5 الی 10 درصد است. در حالی دلار دارای اختلاف قیمتی خرید و فروش بسیار پایینی است. پس برای یک مسافر که به ژاپن سفر میکند خرید دلار در ایران و تبدیل آن به ین (واحد پول ژاپن) در آنجا مقرون به صرفه است.

3- برای خرید و فروش دلار به صورت کوتاه مدت(سفته بازی)

خرید و فروش دلار در کوتاه مدت به طور مثال یک هفته یا کمی بیشتر، که از اختلاف قیمت خرید وفروش سود ببرند که به این افراد دلالان بازار ارز می‌گویند و میتوان گفت که یکی از عوامل تغییر قیمت دلار این افراد هستند.

بیشتر بخوانیم: پیش بینی قیمت دلار سال 97

سفته بازی در بازار ارز

تغییرات قیمت دلار در بازار تحت تاثیر چند عامل قرار دارد:

1- عرضه و تقاضا           

2- شرایط سیاسی و انتظار از آینده روابط بین المللی

بیشتر بخوانیم: برخورد با دلالان، دلار و سکه را ارزان کرد

یکی از عوامل اصلی در افزایش قیمت دلار و رسیدن قیمت آن به محدوده 5000 تومان، همین دلالان هستند که با سفته بازی باعث افزایش قیمت دلار شده‌اند.

در این راستا طبق صبت‌های انجام شده بین بانک مرکزی و سازمان مالیات قرار بر این شد که از اشخاصی که حجم بالای دلار را خریداری میکنند مالیات اخذ شود، و از سوی دیگر ماموران با حضور در مکانهایی که سوگردان بازار ارز در آنجا هستند و با دستیگری عده‌ای از آنها باعث کاهش قیمت دلار شده‌اند، و بر اساس اخبار منتشره حدود 755 حساب که مربوط به دلالان ارز بود مسدود گردید که به نوبه خود باعث آرام گرفتن تلاطم این بازار آشفته شده است.