بورس تهران و نوسانات آن در این روز ها

بورس تهران در این روزها، روند صعودی در پیش گرفته و شاخص کل ،سبز رنگ شده است. سرمایه گذاری در این بازار، همزمان با وجود ریسک، بازدهی های مخصوص خود را دارد.خبرهای منتشر شده از افزایش قیمت نفت، روحیه ای تازه در دل سهامداران ایجاد کرده است. و همین امر باعث شده تمام نمادهای گروه فرآورده های نفتی رشد قیمتی داشته باشند.

بورس تهران

بازار داغ ارز، این روزها فکر همگان را به خود مشغول کرده است ولی آیا این افزایش نرخ، بازار بورس را به کدام سو میکشد؟

ارز به عنوان یک پول خارجی و بعضی از این ارزها به عنوان پول رایج، در هنگام داد و ستد در بازار های بین المللی میتواند با کاهش و افزایش خود هم باعث زیان و هم باعث سود شرکت های بورسی شود.

دلار به عنوان ارزی که کالا ها با آن خرید و فروش میشود باعث شده که کالاهای صادراتی به کشورهای خارجی افزایش قیمت پیدا کنند و در نتیجه سود مناسبی نصیب شرکت های صادرکننده شده است.

و از طرفی دیگر با افزایش هزینه های شرکتهای وارد کننده محصولات و مواد اولیه تولیدی باعث زیان این شرکتها شده است.

حال بازار های رقیب آیا میتوانند در دل سهامداران تزلزل ایجاد کنند یا خیر؟

گرچه بازار طلا در این روزها جایگزین مناسبی برای بازار بورس است. و با کاهش نرخ های سود بانکی مردم پول های نقد خود را بین این بازارها ی وسوسه انگیز به امید سود های مناسب و مطمئن سرمایه گذاری کرده اند. ولی همچنان هر دو، با بازدهی های مناسبی همراه شده است.

البته کمی هم قابل پیش بینی است که کدام بازار سودده است و اینکه در صورت داشتن سود در هردو بازار کدام یک بیشترین سود را برای سرمایه گذاران دارد.

این روزها خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در بورس ایران قرار است در همایشی که سازمان بورس اوراق بهادار تشکلیل خواهد داد، شرکت کنند. و این به عنوان یک خبر خوب برای بازار سرمایه کشور میتواند بیش ازپیش رونق این بازار را در پی داشته و بازدهی های خوبی به سهامداران اعطا کند.

البته بازار طلا نیز به عنوان یک رقیب سرسخت این روزها در کنار بورس دارای بازدهی های مناسب به سرمایه گذاران خود است.البته آنچنان که پیش بینی میشود برخی از تحلیل گران معتقدند که قیمت طلا در بازارهای جهانی در کف قیمت خود است و افزایش خواهد یافت.

و عده ای دیگر از تحلیل گران اشاره به افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو دارند که آن هم باعث کاهش قیمت طلا میشود.

به هر حال بازار سرمایه با توجه به خبرهای خوش کنونی ، اعم از افزایش قیمت نفت یا ورود سرمایه گذاران خارجی به این بازار، میتواند گزینه ی خیلی بهتری نسبت به سایر بازار ها برای سرمایه گذاری باشد.

 

تحلیل های مرتبط:

بررسی عوامل تاثیر گذار در بازده سهام بورس اوراق بهادار

رفتار بازار سهام با نوسانات ارزی

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت اول)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت دوم)

مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت سهام و چگونگی تحلیل آنها