مهمترین دلایل افزایش و کاهش قیمت سهام و چگونگی تحلیل آنها

بازار بورس به عنوان دماسنج اقتصاد کشور همیشه از مسائل اقتصادی و سیاسی داخل و خارج کشور تاثیر گرفته و میتوان گفت که اگر در کشوری اوضاع اقتصادی و ... به صورت درست و کارآمد پیش رود ، شاهد نوسانات و حباب های قیمتی سهام آن نمیشویم.

کشورهای منطقه خاورمیانه به دلیل جنگ های موجود در آن همیشه دارای تنش هایی بوده که سرمایه گذاران با توجه به ریسک های موجود، نمیتوانند ریسک سرمایه گذاری در آن را بپذیرند.

افزایش و کاهش قیمت سهام به چند دلیل عمده صورت میگیرد:

1-آرامش و عدم وجود تنش های اقتصادی و سیاسی باعث ایجاد سرمایه گذاری شده و این عامل باعث افزایش قیمت سهام در حوضه ی مربوطه می شود.

2-بازار موجود برای محصولات صنعت و شرکت مورد نظر ، باعث تغییرات قیمت سهام می شود.حال کالا صادراتی باشد یا فقط برای تولید داخل. در صورت رکود در بازار و عدم فروش محصولات، قیمت سهام نیز کاهش یافته، چرا؟ چون شرکت درآمدی برای پرداخت به سهام داران ندارد و جذابیت سهام مورد نظر از بین رفته و در نتیجه طبق قانون عرضه وتقاضا، دیگری تقاضایی برای خرید سهام نیست وقیمت آن کاهش می یابد.

3-هزینه های تولید اگر رو به افزایش باشد و شرکت قادر به تامین آنها نباشد، که این امر سبب ورشکستی شرکت شده و از بین رفتن سهام موجود و ایجاد زیان بزرگ برای سهام داران.

4-کاهش ارزش پول ملی و ایجاد تورم و بازار جایگزین مثل بازار طلا و سکه. اینها از عوامل دیگری هستند که به شدت بر کاهش شاخص های بازار سهام کمک کرده و درنتیجه قیمت سهام را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

با توجه به صحبتهای بالا و ایجاد یک ذهنیت در این زمینه میتوان چگونگی تحلیل درست سهام به ترتیب زیر بیان کرد :

1-مسائل کلان کشور

همانطور که ذکر شد عواملی مانند شرایط سیاسی کشور، جنگ های موجود در منطقه حاضر، تورم ایجاد شده در کشور و از این قبیل مسائل. بودجه سالانه ای که در ابتدای سال تخصیص داده میشود باعث میشود بسیاری از صنایع را با رشد قیمتی همراه کند وبسیاری دیگر را خیر.مثلا اگر دولت تصمیم به حمایت از صنایع پتروشیمی از طریق افزایش بودجه داشته باشد ، این صنعت دارای اوضاع بهتری نسبت به دیگر صنایع خواهد داشت

2-صنعت مورد نظر

سهام ضعیف در صنایع قوی، بهتر از سهام قوی در صنایع ضعیف است. این جمله راه را برای ما اینطور روشن میکند که در ابتدا باید دنبال صنایع خوب برای سرمایه گذاری باشیم نه شرکت خوب سهامی. مثلا ما شاهد خبر های خوب در زمینه افزایش صادرات یک صنعت مانند سیمان یا پتروشیمی هستیم.این خبر باعث افزایش قیمت سهام اکثر شرکت های سیمانی  یا پتروشیمی میشود. حال به نظر شما عاقلانه به نظر میرسد که به خرید سهام شرکتهای گروه قند و شکر بپردازیم؟

3- عوامل درون شرکتی

بعد از تحلیل مسائل کلان و یافتن صنعت مورد نظر، حال نوبت به تحلیل خود شرکت و عوامل تاثیر گذار یر قیمت سهام آن میرسد. صورتهای مالی یک شرکت نمایی از عملکرد آن شرکت در طی چندین سال گذشته است. عواملی مثل سودهای تقسیم شده بین سهام داران در پایان سال مالی و زمان پرداخت آن، یا روند فروش محصولات که آیا افزایش داشته یا خیر، تعداد روزهای فعال بورس، تعداد روزهای زیان ده سهام و ...

نکته: برای بررسی صورتهای مالی شرکت میتوانید به سایت کدال رجوع و تمامی اطلاعات مورد نظر را از آنجا دریافت نمایید

البته این نوع تحلیل را میتوان به نوع دیدگاه تحلیلگر واگذار کرد که آیا تحلیلگر بنیادی است یا تکنیکال؟!

تحلیل های مرتبط:

بررسی عوامل تاثیر گذار در بازده سهام بورس اوراق بهادار

رفتار بازار سهام با نوسانات ارزی

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت اول)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت دوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سوم)