بررسی عوامل  تاثیر گذار در بازده سهام بورس اوراق بهادار

تاثیر متغیر های کلان اقتصادی مانند نرخ تورم، قیمت نفت، قیمت طلا، نرخ ارز در بازار سهام مخصوصا در کشورهای در حال توسعه مثل ایران زیاد بوده، به طوری که هرگونه تغییر در متغیرهای ذکر شده می تواند بازدهی سهام را حتی به طور کلی تغییر دهد.

 

 تورم به زبان ساده یعنی افزایش نامتناسب سطح عمومی قیمت ها به طوری که کاهش قدرت خرید را در پی داشته باشد.

با افزایش نرخ تورم مردم مکانی را برای سرمایه گذاری پول های خود در جهت سپری در برابر آن انتخاب می کنند. که اگر نرخ بازده بازار سهام به طور متناسب باشد میتواند باعث رشد این بازار شود. ولی اگر بازار های جایگزین مثل سکه و طلا، ارز یا مسکن دارای بازده بیشتری باشند باعث ایجاد رکود در این بازار می شود.

قیمت نفت به خصوص در کشورهای صادر کننده ی آن که درآمد عمده کشور از این راه است می تواند تاثیر بسزایی در بازده و رشد این بازار داشته باشد. ایران از جمله کشورهای وابسته به درآمد نفتی است که این مقوله هم میتواند تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی داشته باشد. طبق بررسی های انجام شده با افزایش قیمت نفت، درآمدهای ارزی کشور بیشتر شده و طبق آن منابع مالی بیشتری به سمت بازار سهام وارد و باعث رونق این بازار می شود.

به طور خلاصه میتوان نتیجه گرفت با افزایش قیمت نفت میتوانیم انتظار رشد بازار سهام را داشته باشیم.

بازار طلا و سکه به عنوان رقیبی برای بازار بورس محسوب شده و میتوان یک رابطه منفی را از این رقابت استخراج کرد. به طوری که شواهد تجربی نشان می دهد با افزایش قیمت طلا بازده سهام بازار بورس منفی بوده است.

نرخ ارز به عنوان یک عامل اثر گذار در بازدهی سهام شرکتهای بورسی به خصوص شرکتهای صادر کننده مثل سیمان و پتروشیمی و شرکتهای وارد کننده مثل خودرو می تواند متفاوت باشد. به طوری که افزایش نرخ ارز باعث افزایش بازدهی شرکتهای صادر کننده در کوتاه مدت می شود.ولی شرکتهای وارد کنننده به هر حال زیان می بینند.

به طور کلی در بلند مدت میتوان یک رابطه منفی بین بازار سهام و نرخ ارز را در نظر گرفت.

و در پایان میتوان به این نکته اشاره کرد که بدون توجه به رابطه بین بازار ها و تاثیر متقابل آنها بر یکدیگر نمیتوان انتظار متناسبی از بازدهی در این بازار ها داشت.

 تحلیل های مرتبط:

رفتار بازار سهام با نوسانات ارزی

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت اول)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت دوم)

آموزش گام به گام حرفه ای بورس (قسمت سوم)